Vista OEM - szczegóły dotyczące licencji

Witam.

Mam pytanie dotyczące warunków licencji OEM na oprogramowanie Windows. Zamierzam niedługo kupić nowy komputer i myslałem o Vista Home Premium OEM. Jednakże ze względu na fakt, iż planuje lekki overclocking, nie wiem czy ma to sens.

Czy ktoś, kto miał z tym do czynienia w praktyce (tzn. przenoszenie licencji na inny komputer) wie dokładnie jak to działa? Co to znaczy, że jest ona przypisana do sprzętu. Znalazłem na Forum ten topic:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=153136

Jednak nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, pada kilka teorii.

Czytałem kiedyś jakiś wywiad (zdaje się , że w chipie), gdzie pisano, że za najważniejszą część komputera, z którą związana jest licencja, jest płyta główna. Ale wszystko to nie jest w pełni jasno określone i w sumie nie wiem jak do końca to będzie wyglądać. W tym temacie pisano, że są 4/10 aktywacji “na tym samym sprzęcie / stanowisku”:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=155397

Ale równeż nie odpowiada mi to na pytanie, co jest uważane za to samo stanowisko -zmiana których części wiąże się z wygaśnięciem licencji?

Chodzi mi o sytuację, kiedy na przykład przy o/c spali mi się płyta główna i procesor - czyli dwa “najważsze” elementy komputera. Czy to znaczy, że automatycznie musze kupić nową licencję Windowsa? Przy aktywacji zostaną zapisane informacje n/t posiadanych wcześniej części i nie będę w stanie zainstalować go na nowym sprzęcie? Jeśli tak, to podziękuje Microsoftowi, bo przy oc jest zbyt duże ryzyko spalenia czegoś, żebym brał pod uwagę kupowanie kolejnych licencji z tego powodu. A wersja BOX jest już niestety w cenie, która mnie nie interesuje.

Jeśli ktoś wie, jak rzeczywiście jest z ponowną aktywacją przy zmianie sprzętu (łącznie z ekstremalną sytuacją - np. spaliło mi się wszystko oprócz myszki, klawiatury i monitora) byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Jak rozwlisz kompa, albo coś i próbujesz aktywować Vistę na kompie z inną płytą główną to dzwonicz do M$ i prosisz o nowego keya do windy, bo ci się płyta spaliła, a oni ci go dają. Jak zmieniasz kompa i próbujesz zainstalować na innym to też dzwonisz do M$ …, ale to już jest małe kłamstewko. Jest tak dlatego, że jedynym wyjątkiem jaki przewiduje oem to spalenie płyty głównej.

Pozdrawiam kuhar!

Tak potocznie się mówi, że OEM jest przypisany do płyty. Nie jest to takie oczywiste, bo każdy podzespół /ważny/ ma pewną liczbę punktów np. dysk ma 1. Jeżeli jednocześnie zmienisz na więcej niż 2 pkt-y, to klapa, nie będziesz mógł aktywować, chyba, że trafisz na dobry humor pracownika MS.

O jakim kluczu mówicie, jaki podobno daje MS przy dzwonieniu?.

Klucz aktywacyjny :slight_smile:

Wymieniłem procesor, płytę główną, pamięci, kartę graficzną…

Oczywiście zaraz po starcie system poinformował mnie, że mam 3 dni na aktywację. Gdy ją chciałem zrobic, zostałem poproszony o inny klucz. W związku z tym zadzwoniłem na numer MS i tam poinformowałem Pana, że po dołożeniu pamięci są takie numery :mrgreen:

Musiałem podac ciąg cyfr wyświetlonych przez system podczas rejestracji telefonicznej, automat podał kolejne i mam dalej legalny system :slight_smile: