Vista OEM - szczegóły dotyczące licencji


(michal82) #1

Witam.

Mam pytanie dotyczące warunków licencji OEM na oprogramowanie Windows. Zamierzam niedługo kupić nowy komputer i myslałem o Vista Home Premium OEM. Jednakże ze względu na fakt, iż planuje lekki overclocking, nie wiem czy ma to sens.

Czy ktoś, kto miał z tym do czynienia w praktyce (tzn. przenoszenie licencji na inny komputer) wie dokładnie jak to działa? Co to znaczy, że jest ona przypisana do sprzętu. Znalazłem na Forum ten topic:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=153136

Jednak nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, pada kilka teorii.

Czytałem kiedyś jakiś wywiad (zdaje się , że w chipie), gdzie pisano, że za najważniejszą część komputera, z którą związana jest licencja, jest płyta główna. Ale wszystko to nie jest w pełni jasno określone i w sumie nie wiem jak do końca to będzie wyglądać. W tym temacie pisano, że są 4/10 aktywacji "na tym samym sprzęcie / stanowisku":

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=155397

Ale równeż nie odpowiada mi to na pytanie, co jest uważane za to samo stanowisko -zmiana których części wiąże się z wygaśnięciem licencji?

Chodzi mi o sytuację, kiedy na przykład przy o/c spali mi się płyta główna i procesor - czyli dwa "najważsze" elementy komputera. Czy to znaczy, że automatycznie musze kupić nową licencję Windowsa? Przy aktywacji zostaną zapisane informacje n/t posiadanych wcześniej części i nie będę w stanie zainstalować go na nowym sprzęcie? Jeśli tak, to podziękuje Microsoftowi, bo przy oc jest zbyt duże ryzyko spalenia czegoś, żebym brał pod uwagę kupowanie kolejnych licencji z tego powodu. A wersja BOX jest już niestety w cenie, która mnie nie interesuje.

Jeśli ktoś wie, jak rzeczywiście jest z ponowną aktywacją przy zmianie sprzętu (łącznie z ekstremalną sytuacją - np. spaliło mi się wszystko oprócz myszki, klawiatury i monitora) byłbym wdzięczny za odpowiedź.


(Kubakuderski) #2

Jak rozwlisz kompa, albo coś i próbujesz aktywować Vistę na kompie z inną płytą główną to dzwonicz do M$ i prosisz o nowego keya do windy, bo ci się płyta spaliła, a oni ci go dają. Jak zmieniasz kompa i próbujesz zainstalować na innym to też dzwonisz do M$ ..., ale to już jest małe kłamstewko. Jest tak dlatego, że jedynym wyjątkiem jaki przewiduje oem to spalenie płyty głównej.

Pozdrawiam kuhar!


(Renek 1962) #3

Tak potocznie się mówi, że OEM jest przypisany do płyty. Nie jest to takie oczywiste, bo każdy podzespół /ważny/ ma pewną liczbę punktów np. dysk ma 1. Jeżeli jednocześnie zmienisz na więcej niż 2 pkt-y, to klapa, nie będziesz mógł aktywować, chyba, że trafisz na dobry humor pracownika MS.

O jakim kluczu mówicie, jaki podobno daje MS przy dzwonieniu?.


(Briho) #4

Klucz aktywacyjny :slight_smile:


(Adexp) #5

Wymieniłem procesor, płytę główną, pamięci, kartę graficzną...

Oczywiście zaraz po starcie system poinformował mnie, że mam 3 dni na aktywację. Gdy ją chciałem zrobic, zostałem poproszony o inny klucz. W związku z tym zadzwoniłem na numer MS i tam poinformowałem Pana, że po dołożeniu pamięci są takie numery :mrgreen:

Musiałem podac ciąg cyfr wyświetlonych przez system podczas rejestracji telefonicznej, automat podał kolejne i mam dalej legalny system :slight_smile: