Vista PL czy EN?

(Szyszek) #1

Witam serdecznie.

Jak wiadomo Vista EN różni się od Visty PL _nie_ tylko językiem. Niestety. Większość (zwłaszcza legalni posiadacze :wink:) jest skazana na Vistę PL. Komfort zmiany pakietu językowego będą mieć ci, którzy zainstalują Vistę Ultimate. Niestety reszta będzie skazana na minusy i plusy wybranej wersji językowej.

Jakie to plusy i minusy? Zapraszam do pisania propozycji, dyskusji, wymiany poglądów. Porównujemy wersję Vista PL do Vista EN:

( - ) problemy wizualne (rozjechane menu start, "duży" zasięg ikon)

( - ) problemy sprzętowe (w części problemów (np. ze sterownikami) podejrzewa się, że coś jest nie tak z wersją PL Visty)

( - ) problemy z gadgetami (dokładniej z gadgetem "pogoda", ale to nieznaczny minus)

( - ) BRAK SPEECH RECOGNITION (jak dla mnie największy minus Visty PL, bo wszystko przeżyję, ale nie brak tego rozwiązania)

( + ) Vista w ojczystym języku (nawet mimo znajomości angielskiego na wysokim poziomie, jakoś wolę czytać po polsku)

( + ) Łatwość w rozwiązywaniu problemów (z dwóch powodów: Vista PL będzie (przynajmniej w Polsce) chyba lepiej rozpracowana niż Vista EN, po drugie przy rozwiązywaniu problemów otrzymamy np. informację wejdź do Panelu Sterowania i włącz XXX, to trzeba wiedzieć, że w Vista EN Panel Sterowania to Control Panel, a w Viście PL tego problemu nie ma)

Ja sam na razie nie wiem, na którą wersję się zdecyduje, ale raczej nie mam dużego wyboru i będzie to Home Premium PL.... :frowning: Speech Recognition :(...

(Db5l) #2

Ja mam ultimate a wie ktos jak zmienic jezyk z PL na EN skoro mam obydwa pakiety?

(sCooBy^) #3

Doinstaluj pakiet językowy przez windows Update po czym zmień w konfiguracji "opcje regionalne i językowe -> klawiatura i język -> Język wyświetlania"

(Db5l) #4

A juz to znalazlem zaraz po moim poscie :lol:

(Miwidlak) #5

(+ -) rozjechane Menu Start - idzie się przyzwyczaić - mam 21' monitor pracuję w rozdzielczości 1600x1200;

(+ -) rozmiar ikon pulpitu i ich zaznaczenie poprawione - czytaj Forum Dobreprogramy;

(+ -) gadżet pogoda - jest alternatywa i działa na terenie Polski http://gallery.live.com/liveItemDetail. ... 42deba&l=1 - SPRAWDZIŁEM i KORZYSTAM;

(-) Speech Recognition - pewnie coś się dla Nas Polaków pojawi za parę miesięcy;

(+) szybkie wyszukiwanie zasobów komputera;

(+) poprawiona w stosunku do XPeka usługa PREFETCH (szybsze uruchamianie najczęściej używanych aplikacji;

(+) bardziej multimedialna i internetowa niż poprzednie Windowsy;

(+) bardziej bezpieczna i stabilna (wg mnie) - NFS Carbon potrafił zawiesić u mnie XPeka lub wręcz go zrestartować - w Viście dzieki działaniu sterownika grafiki nie w trybie jądra systemu gra zatrzyma się (efekt restartowania grafiki) i IDZIE DALEJ;

(+) duża zgodność wsteczna z aplikacjami;

(Szyszek) #6

plgracz, tak czytałem o tych poprawkach do rozmiaru ikon, oraz o nieoficjalnym infie nt. Speech Recognition (że niby w SP1). A te + to chyba są w porównaniu do XP a nie Vista EN? :).

Seba, odpuść sobie pisanie na tym forum, robisz niepotrzebny offtop. Czym szybciej dostaniesz bana tym lepiej.

Proszę modów o wykasowanie offtopu z tego topicu (czyli trzech postów po moim).

Prawdopodobnie wezmę Vistę PL i będę się modlił o te wszystkie poprawki i Speech Recognition. A tak się chciałem nim pobawić (może sobie zainstaluję triala Ultimate EN na trzydzieści dni :slight_smile: ).

(L337 Crew) #7

M$ nie ma w planie w ogóle wydania dla polskiej wersji :stuck_out_tongue:

Tak więc wielka LIPA :!:

tak :lol:

Alcohola się nie da uruchomić,

co ciekawsze - gdy włącza się gg - wyskakuje monit o zezwolenie na połączenie z netem wtyczce update.dll ...

Albo zezwolić albo anulować ...

Z tym, że jeśli chcemy posiedzieć na gg, to musimy "dopuścić" gada ;/

Super zabezpieczenie :lol:

Już nie powiem jak to jest ze sterownikami do karty graficznej ^^

(aero) #8

da i działa prawidłowo :

6dabfd88f4ad4917m.jpg

Wystarczy we właściwościach programu zaznaczyć uruchom jako administrator, i nie ma tych pytań

(Miwidlak) #9

Ciekawe - sam z niego korzystam :slight_smile:

GG niestety nie jest na czasie :slight_smile: Widocznie dla Nich Microsoft za wcześnie wydał VISTĘ po polsku.

Złączono Posty : 03.02.2007 (Sob) 14:39

O jaką grafę chodzi? Może lepiej nie mów bo wylezie GF 2 32MB RAM :mrgreen:

(Szyszek) #10

Ale ludzie ludzie. Mówimy o Vista PL i różnicach w Vista PL i EN (tj. czy w Vista EN da się prosto uruchomić Alcohola i GG?) Bo jeśli mówimy ogólnie o Viście to nie ten temat. Proszę tutaj poruszać różnice między Vistą PL i EN. Jeśli w EN coś się uruchamia łatwo a w PL się nie da to wtedy piszemy.

(L337 Crew) #11

faktycznie ...

U mnie doszło do 'instalowanie oprogramowania sterownika' i ... bluescreen (bez żadnego monitu - żadnych kodów błędów - nic) i samoczynny reset.

Ładuję kompa od nowa i po zalogowaniu znów bluescreen i reset..

To samo w awaryjnym ;]

Przywrócenie konfiguracji nic nie dało ;/

r. 9550 .

Podobno wystarcza on do pracy 'na viście' (w pełni obsługuje dx9 i openGL),

a działających sterowników nie udało się odnaleźć :expressionless:

Te od Microsoftu są z sierpnia 06,

a w necie na stronie ati niby są, ale nie działa jak należy ...

Problem ze sterownikiem dla openGL, przez co nie mogłem uruchomić żadnej gierki ;/

Poczciwy hl1, counter-strike i takie tam ...

Rozdzielczość na xp to 1280x1024@70Hz,

a na viście mam do wyboru jedynie pośród 800x600 a 1024x768 @85Hz :expressionless:

Wiem, że wina w sterownikach, ale cóż ja - zwykły, przeciętny internauta mogę na to poradzić ?

Pozostaje jedynie czekać, aż soft ustabilizuje się pod vistę 8)

Co do tematu:

ciężko jednoznacznie stwierdzić wady i zalety...

Trzeba by jednocześnie pracować na dwóch pakietach :stuck_out_tongue: ...

Czas pokaże :wink:

(Revanmj) #12

trzeba mieć odpowiednia wersję programu, na starszych tak się to kończy

(Szyszek) #13

Nie wiem czy zauważyliście, ale Vista EN jest o około 50zł droższa niż Vista PL... ciekawe czemu.. :>.

BTW.: znajomy mi raportował, że nie ma żadnych błędów i problemów na Vista Ultimate EN 64bit. Więc może faktycznie ta nasza wersja PL jest jakaś taka.. do d*** :).

(Ma Ur70) #14

Po zainstalowaniu Visty_EN większość rzeczy wgrywała mi się automatycznie.

np.

• Adobe Flash 9

• Adobe Shockwave Player

w polskiej trzeba zrobić to ręcznie.

System działa płynniej

Dodanie angielskiej wersji językowej do polskiego systemu tego nie zmienia!

(system) #15

Ja niezgadzam sie zwami , mi vista dziala naprawde ok........nie widze roznicy od wersji eng !!

(Kriss Hietala) #16

Problem z grami i niektorymi aplikacjami, W wersji PL nie da sie zainstalowac a jesli sie da, to nie ma mowy o aktualizacji, bo vista wywali blad roznego rodzaju, czasami napisze wprost, ze jest to spowodowane kolizja jezykowa :wink:

Za to jakos wersje En nie ma problemu ani z polskimi, finskimi ani anglojezycznymi progsami...cos niedopracowana ta polska vista...ale niedlugo Service Pack ma wyjsc wiec pogadamy wtedy :wink:

(Grzegorz Osator) #17

Jedyny minus jaki ja zauważyłem to taki, że w PL musiałem ręcznie wyszukiwać strowniki do Flash Discu i dysku zewnętrznego. Musiałem komputerowiu pokazać, że ma je na dysku c: (sic!)

Poza tym pogoda nie działa nawet przy wybraniu w PL angielskiego pakietu językowego.

Co do ciekawostek to w wersji włoskiej nie ma sapera, jest za to gra stokrotka na tych samych zasadach tylko oznacza się stokrotki na polu (nie wiem czy to lepiej czy gorzej :slight_smile: )A może podsunąć ministrowi Giertychowi pomysł na walkę z przemocą?

(klopas) #18

w polskiej mozna wybrac styl w saperze na kwiatki i na miny :smiley:

(Kriss Hietala) #19

W angielskiej tez :smiley: ale wole miny, ta naimacja... nie to co w XP :smiley:

Szkoda ze nie ma sapera na engine'ie Unreal Tournament 2007 :smiley: