Vista po vlite a aktualizacje i stabilność

(Graveland69) #1

Mam pytanko, otóż zastanawiam się nad kupnem visty hp (ciągle jestem niezdecydowany) i przeczytałem w jakimś piśmie komputerowym taką tabelkę jak działa vista bo wywaleniu z niej śmiecia przez vlite.Troche nie chce mi sie wierzyć i podchodzę do takich "testów" z przymrózeniem oka - pisało tam ze zapotrzebowanie na pamięć spada przy maksymalnym okrojeniu do 256 mb ram, co mnie dość rozbawiło, a wersja niby trochę okrojona - do 512. No nic ale pomyślałem ze spróbuje tylko ze nasuwają mi sie tu dwa ważne pytania:

1. Czy taka okrojona Vista działa stabilnie ? Moje wspomnienia z xp i nlite raczej nie nastawiają mnie optymistycznie

2. Czy taka okrojona Vista pobiera mi aktualizacje takze do elementów które usunę ?

Nie ukrywam ze wypaczone wymagania sprzętowe visty oraz to ze vista 32 bit (a tylko taka mnie interesuje) nie widzi 4gb pamięci - są głównymi hamulcami przed migracje na ten system

(Suck) #2

żaden system 32 bitowy nie będzie widział 4GB ramu, to jest kwestia adresowania i tyle,

pamietaj, że system operacyjny jest tworzony jako calość i okrojenie go może wywołać niepożądane efekty

(Monczkin) #3

1984 , popraw proszę błędy i zacznij używać polskiej pisowni. Na forum piszemy po polsku.

(Graveland69) #4

No właśnie...:(( Ehh

Poprawione :slight_smile:

Ok a czy ktoś próbował takich eksperymentów?

(system) #5

Co wy macie z tym "zapotrzebowanie na pamięć". Do niektórych to jak do tłuków a i tak nie rozumieją! W Viście jest coś takiego jak bufor superfetch i to on zajmuje większość pamięci tylko po to aby aplikacje z których częściej korzystasz uruchamiały się jak najszybciej. Jeżeli uruchamiasz grę to pamięć zajmowana przez superfetch jest automatycznie zwalniana.

A takie okrajanie i roznoszenie systemu WIĘCEJ SZKODZI niż pomaga! (sprawdzone i przetestowane)

ps. Teraz zadaj sobie pytanie: czy zaśmiecisz system i zmniejszysz jego możliwości (wyłączanie usług która popadnie a później kretyńskie pytania w stylu: "a dlaczego mi Vista nie widzi komputerów w sieci?") żeby nie zyskać na tym ABSOLUTNIE NIC!?

Sorry za ton ale jak widzę posty w stylu: ile usług muszę wyłączyć aby zaoszczędzić 10MB RAM albo: zainstaluję sobie 10 razy mniej funkcjonalny odtwarzacz bo on "zabiera" 4 MB RAM a nie 5 MB RAM tak jak poprzedni - to mnie słabi... :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

A to XP widzi 4GB? Jestem w szoku...

(system) #6

Ad.1

Mnie działa stabilnie i zdecydowanie szybciej. Wyraźnie szybciej się uruchamia i dużo, dużo szybciej wyłącza.

Ad.2

Po instalacji chudszej Visty mój system pobiera 135 MB aktualizacji. W tym najnowszy sterownik do karty graficznej. Na przykład. Czy pobiera aktualizacje do usuniętych elementów? Nie wiem.

Problemy z vLite są jakby dwa:

a) trzeba wiedzieć co można i chce się wywalić.

b) sam program - niby powinien dawać znać, że usuwam coś potrzebnego do czegoś, ale mam wrażenie, że nie zawsze to robi.

W każdym razie moje eksperymenty trwały 3 dni, kosztowały też kilka płyt, ale w tej chwili jestem więcej niż zadowolony. System na płycie zajmuje ok. 850 MB, a na dysku ok. 6 GB.

(Graveland69) #7

Hitomi nie czaruj, vista przy 1 gb chodzi żałośnie wolno (gorzej jak xp przy 512 ramu) wiem bo sprawdzałem na oryginalnej, wiec mnie na te bajeczki nie nabierzesz. Co mnie obchodzą techniczne przyczyny zajmowania pamięci i zwalniania, vista to żółw i takie są fakty.

Meszuge thx za odpowiedz. Hmm no ciekawe jak to z tymi aktualizacjami jeszcze jest...

(Kubakuderski) #8

Tu się nie zgodze...ja mma komp taki jak w opisie i pena pod ready boost i działa dokładnie tak samo jak xp...czasami troche wolniej czasami szybciej...fakt bez tego systme chodzi ciut wolniej niż xp , ale naprawde prawie tak samo...proawie nie robi aż takeij różniecy :mrgreen:

(Graveland69) #9

Nie wiem czy jesteś funboyem, pracownikiem MS czy twój komputer doznał cudu :wink: w każdym razie ja widzę różnicę a wiem że mam wszystko dobrze dobrane i skonfigurowane. Nie udawajmy że vista przy 1gb działa tak samo jak xp przy 1gb. Zresztą sam MS przyznał ze vista do optymalnego działania potrzebuje 4gb (wszystkie komputery na prezentacjach visty miały własnie 4gb i viste 64bit) . Co ciekawe xp działa najlepiej przy 2gb. Wiec jak widzisz zapotrzebowanie 2x wieksze co przyznaje sam producent.

Prosze was panowie , nie czarujcie bo nie trafiliscie na naiwniaka i proponuje powrócić do tematu.

(Kubakuderski) #10

że zapotrzebowanie większe ot wiemy....a i 2GB ramu to max dla xp ile może wykożystać a działa na maxa na prade przy koło 780mb ramu...vista rozwija skrzydła przy koło 2GB....potem już nie przyspiesa raczej..... Wiesz jak ja mam RB to naprawde jest tak samo....no różnieca by napeno była jakby był jakiś celafon, to wtedy wierzę, że wista by muliła jak xp przy 512mB ramu..