Vista SP 2 czy XP SP 3? Potrzebny stary system

(HardCore IV) #1

Witam, jako, że jestem uczniem technikum informatycznego, mam dostęp do bazy oprogramowania Microsoftu. I tak się zastanawiam, gdyż potrzebny mi stary system, stosunkowo stary, czy wybrać XP z dodatkiem SP 3 czy Vista z SP 2? Sprzęt spokojnie obsłuży te systemy (G530, 6GB RAM, HD5770 tak w bardzo dużym skrócie), jedynie co potrzebuje to wsparcie dla starszych programów, i z góry mówię, że maszyna wirtualna nie robi tego co potrzebuje :wink: Czy Vista jest na tyle stara, że będą na niej działać programy z XP?

(Veers) #2

Jeśli mają działać programy z XP - to wybór powinien być oczywisty …

(XMan) #3

Osobiście polecam Windows XP SP3 32 bit.

Od Visty już jest lepszy na stare programy Windows 7 32 bit.

Kilka tygodni temu zainstalowałem obok Windows XP SP3 dodatkowo na innej partycji Windows 7 Ultimate PL 32 bit.

Wszystkie stare programy działają ale zarówno na Viście oraz Windows 7 możesz mieć problemy z niektórymi programami.

Windows XP SP3 32 bit. (nie 64 bit. ) powinien spełnić Twoje oczekiwania/wymagania :wink:

Racja tylko w tym wypadku warto zainstalować 32 bit. ponieważ większość starych programów będzie działać :slight_smile:

(rgabrysiak) #4

Wybór jest oczywisty, Windows XP SP3.

(Dragonk) #5

Nie jest to tak, że pozwala wykonywać 2x więcej obliczeń. Różnicą są tylko rejestry i rozkazy. Poza tym można poszukać sobie wykresy różnic wydajności w necie, jak jest 20% to i tak już sporo. Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę, że większość aplikacji w Windows jest napisana na 32 bit, czyli system i tak wczytuje biblioteki 32bitowe, a aplikacje działają tak, jakby działały w systemie 32 bitowym… No chyba, że myślisz o Itanium, ale to już zupełnie inna architektura… która praktycznie jest wymarła…

(witek-pl) #6

O ten RAM który nie będzie widziany przez 32bit system też się nie martw. Wykorzystaj go na RAMdysk, polecam program VSuite ramdisk, ten sprawdziłem w działaniu i jest OK, natomiast inny program RAMDisk sadził mi tylko bluescreenami. Możesz na niego wrzucić wszelkie tempy, cache przeglądarki itp:, a plik wymiany spróbować wyłączyć zupełnie (lub włączyć minimum).

(HardCore IV) #7

Przestańcie mi tu z RAM’em jechać :slight_smile: To tak jak ktoś powie, że aplikacja jest napisana na jeden rdzeń, a tak naprawdę nawet dwa rdzenie będą pracować. Ale pod warunkiem, że ten pierwszy został “przepracowany”, wtedy część obliczeń trafia do drugiego rdzenia. I w tym wypadku kłania się architektura. Co do 64 a 32, to też architektura i warto poczytać, bo to, że jest większa szyna oraz to, że dzięki temu jest obsługa powyżej 4GB ram nie znaczy, że na tym koniec. A Itanium… Z tego co pamiętam to HP chciał ją reanimować… Ale babol wyszedł.

Kurcze, a tak bardzo nie chce do XP wracać bo go nie cierpie :wink:

(XMan) #8

Wobec tego pozostaje jedynie instalacja Windows Me lub Windows 98

Chcesz mieć stare programy ?

Co do RAM-u itd. to nic takiego nie pisałem, pisałem tylko że stare programy są w większości na systemy 32 bit. :frowning:

(witek-pl) #9

HardCore IV jak wiesz lepiej to nie zakładaj durnych tematów… Twoja ostatnia wypowiedź sugeruje że jakąś tam nutę słyszysz ale nie wiesz co konkretnie grają… twój podpis, ehhhh widzę szykuje się kolejny wybitny ekspert w dziedzinie informatyki…