Vista vs XP Pro - który lepszy

Witam !

Pewnie taki temat się pojawiał ale zapytam jeszcze raz .Mam Xp ale rozważam kupno Visty . Który system wybrać i dlaczego ?

Pozdrawiam leto

Lebszy jest windows vista… Dlaczego? Choćby dlatego, że szybciej działa internet i jeżeli masz wypasionego kompa to prafi działać szybciej niż xp…

Vista jest o tyle lepsza, że jest cały czas udoskonalana. Najlepszą wersją jest Ultimate. Minusem jest to, że mało gier i aplikacji chodzi na niej. Do przeciętnych zastosowań lepszy jest XP Pro.

Pozdrawiam :smiley:

z twoim sprzętem polecam Viste 32bit!

Co za brednie.

Na KAŻDYM kompie XP będzie działał szybciej od Visty.

Czy to udoskonalanie jest takie dobre to nie wiem. XP już jest “doskonały” - w pełni dojrzały, zamortyzowany system.

95% gier i programów pisanych specjalnie dla XP działa również pod Vistą.

Osobiście wybrałbym bez chwili wahania XPeka. Vista jest po prostu troszkę inna. Wszystko to co da się zrobić na Viście można zrobić też na XP (często szybciej i taniej).

krytycy visty co visty nie widzieli a zatrzymali się na XP SP1

Mógłbym napisać zadufani głupcy co wydali kasę na vistę i teraz wmawiają sobie, że nie było żal tych pieniędzy. A sorki - wciśnięta z laptopem.

Do takiego sprzętu bierz Vistę i nie słuchaj “chorobliwie zapatrzonych” w XP i nie znających ortografii.

Hehe jak masz dobry sprzęt (a masz) to bierz viste. 90% programów chodzi GIT.

A ja bym ci polecił takie systemy:

openSUSE

Ubuntu

Fedora

Fakt, że nie pograsz sobie w niektóre tytuły, ale sprzęt będziesz miał wykorzystany w pełni jego mocy :slight_smile: Co do systemu, to mogę polecić ci tylko XP, bo Visty jeszcze nie miałem okazji dokładniej przetestować niestety.

Bierz XP Home - do zastosowań domowych powinien w zupełności Ci wystarczyć :slight_smile: Viste odradzam.

Tak jak mówił hevet nie słuchaj innych i bierz vistę a sam zapewne już nigdy nie wrócisz do xp… slawex1983 , tak krytykujesz tą vistę a nawet pewnie jej nie miałeś albo krytykujesz ją bo masz słaby sprzęt i Ci wolno działała… Uważam też, że dużym plusem visty jest to, że w przeciwieństwie do xp szybciej się uruchamia i zamyka(jeżeli jej się nie nawrzuca dużej ilości programów do autostartu).

Start XP na moim sprzęcie 30-40 sekund (normalny tryb uruchamiania). Z S3 3 sekundy, z hibernacji HDD - 10 sekund. Vista też startuje dość szybko (w standardowym trybie jednak dłużej od XP). Tutaj nie chodzi o jakąś tam głupią bezsensowną krytykę. MS wypuścił zwyczajnie przerośniętego gniota. Moja opinia o tym systemie jest niezmienna. Nadaje się tylko dla mało obytych z komputerem, dla dzieci itd., ponieważ zalewa ogromem kreatorów, pytań, wizualnych wodotrysków, które tylko przeszkadzają, a wręcz doprowadzają do szewskiej pasji zawodowców. A jak ktoś jest głupi to i durne pytania/zabezpieczenia Visty nie uchronią przed uwaleniem systemu. Wymagania to inna kwestia. jakby się tak dokładnie przyjrzeć, to w stosunku do XP nie zmieniło się NIC - żadnej nowej funkcjonalności, stabilność taka sama jak u poprzednika (w tym względzie obu systemom nie można niczego zarzucić) Wymagania jednak wzrosły. Krótko mówiąc Vista jest skomplikowana w swojej prostocie. Niby miało być łatwiej, a jest trudniej. Niby szybciej, a jednak wolniej. Jeżeli ktoś chce wiedzieć jak powinien wyglądać system operacyjny, to niech łaskawie zapozna się z jego definicją.

slawex1983 , Nie wiem. Ja mam procesro pentium4 3,2 GHz 1gb ramu grafika GeForce 7300GT Sonic i wcale na pracę visty nie narzekam… Owszem jest RAM-o żerna ale starczy wiedzieć co powyłączać w systemie i wykorzystanie ramu odrazu spada… np. w moim wypadku po odchudzeniu systemu ze zbędnych usług itp. wykorzystanie ramu spadło z 78% do 34%

Dobra nie kłóćcie się.Do autora pytania,jeżeli korzystasz z XP i jest dla Ciebie wystarczający to nikt nie zmusza Cię do kupowania nowego systemu.Vista nie jest idealnym systemem ale ilu użytkowników tyle opinii.Niektórzy po “przesiadce” na nią nie wyobrażają sobie bez niej pracy na komputerze,inni nawet jej nie włączą tylko od razu format i XP (tyczy się głównie laptopów i gotowych zestawów komputerowych) bo naczytają się opinii jaka Vista jest durna itp.,następnie płaczliwe szukanie sterowników do XP,których zdobycie nieraz graniczy z cudem.A tak naprawdę nudne jest pisanie ciągle o tym samym i “klekotanie” tych samych regułek przez co niektórych od samego początku jak ukazała się Vista.Korzystam naprzemiennie z XP i Visty i nie zauważyłem spadku wydajności w przypadku Visty,jedyne co mnie w niej denerwuje to ilość zajmowanego miejsca.A najbardziej to “leczą” mnie ludzie którzy na czyjś problem z Vistą odpowiadają:Zainstaluj XP.To może na problemy z XP odpowiadajmy:Zainstaluj Vistę.I skończcie w końcu zadawać pytania co lepsze bo zawsze wychodzi z tego bezsensowna “paplanina” (przy okazji moja też).

Racja.

No wreszcie się z kimś zgodziłeś…

Każdy korzysta z tego, co lubi. Ja jednak wciąż nie znajduje uzasadnienia do tego, aby używać tylko Visty. Jeżeli komuś pasuje ten system to w porządku.

Każdy ma system dla swoich potrzeb! :chat: