Vista - wyłaczenie w biosie funkcji smart ogromne przyśpiesz

(Prezes Uk) #1

Witam wszystkich !

Pracuje na laptopie asus f2hf z procesorem celeron m520 1.86 gh z zainstalowaną pamięcią 1536 mb ddr 2 i dyskiem 80 gb oraz kartą graficzną intel gma 950 gfx . Posiadam system vista home basic i praca na tym systemie była udręką zpowodowana bardzo wolną pracą systemu. Zainstalowane mam wszystkie aktualizacje nawet dzisiaj coś sie instalowało. Postanowiłem spróbować wyłączyc funkcje smart w biosie ponieważ czytałem artykuł że funkcja ta spowalnia prace systemu artykuł tyczył sie systemu windows xp. Ku mojemu zdziwieniu system pracuje szybciej i stabilniej musze powiedzieć że jestem bardzo mile zaskoczony. Teraz praca na tym systemie to przyjemnośc. Czy ktoś próbował tego u siebie na vista home basic a może na takim samym laptopie. Czy wyłączenie funkcji smart nie sprawi jakiś problemów podczas braku zasilania czy tym podobnych.

pozdrawiam dnnet

(Chamlet) #2

Mozesz powiedzieć dokładniej co to za funkcja w biosie? lub podac artykuł który czytałeś. To co szybciej się uruchamia system, szybciej programy się otwierają??

(sCooBy^) #3

Funkcja monitorowania stanu dysków twardych i powiadamiania o zbliżających się ewentualnych awariach.

(Prezes Uk) #4

doładnie !!

system sie szybciej uruchamia programy otwierają sie natychmiast po kliknięciu bez żadnych oporów jest stabilniejszy a funkcja to tak jak kolega wyżej napisał

(Chamlet) #5

Serdeczne dzięki.

(Kowal) #6

a nei wiecie czy to dizła w wersji na pc pod wersje ultimate albo bisunies??prosze o link do artykułu bede wdzięczny

(Prezes Uk) #7

artykuł czytałem juz jakiś czas temu jak znajde to dam linka

pozdro

Złączono Posta : 29.09.2007 (Sob) 8:45

a jezeli chodzi na pc to nie próbowałem ale zamieżam kupić viste na mojego pc bo obecnie jes tam xp i jak zainstaluje to dam znać jk i co

(Marduk666pl) #8

Jeżeli wyłączycie S.M.A.R.T'a to nie zdziwcie się jak po jakimś czasie nie spodziewanie bez ostrzeżenia padnie wam dysk.

(Angelo_7) #9

Dobra ale niech mi ktoś powie, czy ta funkcja S.M.A.R.T chroni jakoś dysk przed uszkodzeniem, czy po prostu ma informowac, że dysk zbliża się do zepsucia i wcale nie wydłuża dni jego sprawności 8)

(Kowal) #10

MAM podobne pytanie prosze niech ktoś odpowie na powyrzsze i tanie i poda link do artykułu

(Prezes Uk) #11

tamtego linka nie moge znaleśc jak znajde to podeśle a tu jest opis funkcji smart

(Kowal) #12

aha ok ale jak znajdziesz tamten link to bede wdzięczny

(Homik1983) #13

S.M.A.R.T. nie wydłuża żywotności dysku, tylko na bieżąco monitoruje parametry dysku twardego i ocenia jego stan, a w przypadku dużego prawdopodobieństwa awarii informuje o tym użytkownika.

Oto regułka z Wikipedii:

więcej informacji o S.M.A.R.T. po kliknięciu na link.

(Angelo_7) #14

Eh nic mi to nie dało, bo nawet nie miałem tej funkcji włączonej :confused: 8) :roll:

(sCooBy^) #15

Przeprowadziłem testy za pomocą HD Tach i 3D Mark-a.

ZERO JAKIEGOKOLWIEK PRZYŚPIESZENIA - czy to odczytu czy zapisu na dysku. Pracując w systemie także nie odczułem ŻADNEGO przyśpieszenia.

Więc "spowalnianie" systemu przez SMART-a można włożyć między bajki...

ps. Kiedyś na jednym z forów tematycznych napisałem w ramach testu - że jedna funkcja (była to funkcja nieistotna związana z zarządzaniem energią) w BIOS przyśpiesza system o 20% - oczywiście to zmyśliłem :lol:

Jakżeż ciężko "leżałem i kwiczałem" ze śmiechu jak czytałem odpowiedzi w wątku typu:

"Rzeczywiście system znacznie przyśpieszył"

albo

"Dzięki. Po włączeniu tej funkcji w grach mam 10 klatek więcej"

Nie wiem dokładnie czym to jest uwarunkowane, pewnie jakąś samo sugestią albo coś koło tego...

(somekind) #16

Tak się rodzą "urban legends" :slight_smile:

P.S. Mi przyspieszyło o 27,812% :lol:

(Kowal) #17

dajcie link jak to zrobic to sam ocenie i wam powiem jeśli nei dacie to znaczy ze tzreba bedzie m i czekać do sp1 podobno on cos usprawnia

(sCooBy^) #18

Po co czekać - wpisz w google: Wave1_Windows6.0-KB936330-X86 (ok 1,2GB) i już masz SP1 do polskiej wersji: http://tnij.org/acvy (link do google)

A instrukcja jest prosta->

1. Włączasz Kompa

2. Wciskasz DEL (albo F1)

3. Standard Bios Setup czy jakoś podobnie

4. HDD S.M.A.R.T. Capability (Enable/Disable)

(Kowal) #19

uważasz że warto to robić?? bo właśnie bede zabierał sie do tego

(Kubakuderski) #20

nie :mrgreen: