VISTA z FEDORĄ

Jestem zielony jeśli chodzi o głębsze zagadnienia komputerowe, ale chcialbym zainstalować obok Visty (której mam już dosyć, ale ze względów zawodowych muszę mieć wina) Fedorę, czy mogę napotkać problemy z odpaleniem kompa (tyczy to notebooka). Czytałęm szereg postów i czasami mói się w nich o problemach z odpoalaniem Visty. Wystarczy tylko przydzielić na dysku partycję sformatowaną w ext3 i na niej posadzic Fedorę?

Osobna partycja dla linuxa i bootloader wystarczają dla XP, nie wiem jak Vista…

Czy możesz mi wyjaśnić, co to jest bootloader?

W dużym uproszczeniu program, który pozwala na uruchomienie wybranego systemu, w tym przypadku po uruchomieniu kompa będziesz miał do wyboru Vistę i Fedorę. Możesz go zainstalować w trakcie instalacji linuxa.

jest to program, w pewnym sensie, który pa załadowaniu się oferuje ci wybór systemu instalacyjnego i np

jeżeli wybierzesz Viste --> załaduje się właśnie Vista

jeżeli wybierzesz Linux --> załaduje się posiadana przez ciebie distro Linuxa

ps. Jak się mylę, to mnie poprawcie :lol:

Nie powinno być problemów z Vistą i Fedorą na jednym komputerze. Odpowiednia kolejność do instalacji tych systemów to 1. Vista a potem Fedora. W ustawieniach Gruba (bootloadera) chyba nie bedziesz musiał nic zmieniać ale jezeli instalator nie wyświetli w odpowiednim momencie instalacji (podczas konfiguracji Gruba) słowa ‘Windows’ w okienku to bedziesz musiał dodać Viste własnorecznie robi się to graficznie i klikasz na przycisk dodania pozycji do listy systemow operacyjnych, podpisujesz np. ‘Vista’ lub ‘Windows’ i wazne zebys wskazał odpowiedni dysk, nazewnictwo jest tutaj troche inne… jezeli masz zainstalowanego Windowsa na hda1 (linux) dla Windowsa bedzie to ‘C:’ a dla Gruba hd0,0 jesli twój windows jest na drugiej partycji czyli np. D: hd0,1 Tak bedziesz musiał bawic sie w ostatecznosci, bo na pewno wszystko pojdzie automatycznie. A z wspoldziałaniem systemów nie ma obawy bo Grub nie nadpisuje ani nie usowa bootloadera windowsa tylko aktywuje go wtedy kiedy wybierasz Windowsa :smiley: . Dlatego nawet mówgłbyś dzisiaj miec windowsa 7 i odpoalilbys go pewnie razem z fedora wystarczyloby go tylko wskazac :slight_smile: Hehe mój pierwszy post mysle ze pomocny :lol: Przynajmniej sie staram wyjasnic a nie odsylać ludzi do google w koncu od czego są fora :mrgreen: A i tu masz jeszcze strone która warto poczytac :slight_smile:

http://pl.docs.pld-linux.org/bootloader_grub.html

BAAARDZO DZIĘKUJĘ ZA INFORMACJE. Zaraz się zabieram do roboty. Szkoda, że nie mogę skończyć z windowsem, to taki badziew!!

co prawda to prawda

windows to badziew

sam go usunąłem dwa dni temu. bo już nie mogłem wytrzymać 8)

teraz mam tylko ubuntu :lol:

i mam nadzieje, że tak pozostania

pozdrawiam i życzę wytrwałości w walce z windą