VNC - jak zainstalować

Pisałeś o vnc4server, a używasz RealVNC. W każdym razie wygląda na to, że brakuje Ci fontów i masz nie wszystko co dostarcza xserver.

Zobacz czy masz pakiet xorg-x11-fonts lub o podobnej nazwie. Reczna instalacja GUI rozni się od tego co masz out of box, głównie tym, że out of box masz zainstalowane wszystkie, nawet zbędne pakiety. Dlatego przy recznej instalacji powinieneś wiedzieć czego potrzebujesz, bo sam decydujesz co chcesz mieć.

GUI zawsze instalowałem w taki sposób w Debianie i Ubuntu.

apt-get install xorg xorg-server
apt-get install nazwa_srodowiska nazwa_login_managera

Już tyle razy reinstalowałem serwer, że próbowałem różnych wersji.

Unable to locate package xorg-server

Spróbuj xorg-xserver. Co dystrubcja to inna nazwa pakietu. Dawno nie używałem debianowych, więc nie pamiętam już jak te pakiety się nazywają. Poszuka w repo poleceniem apt search xorg.

Wy tak nie dojdziecie końca :wink: Zaraz będzie brakowało czegoś innego. Lepiej niech zainstaluje normalną dystrybucję, która już ma skonfigurowanego xorga i całą resztę, ewentualnie później będzie odinstalowywał czego nie potrzebuje, skoro tak bardzo chce mieć minimalne środowisko :wink:

Jeśli chodzi o Ubuntu czy nawet Debiana, to pamiętam z własnego doświadczenia, że w drugą stronę to nie jest już tak prosto. Kiedyś zdarzało mi się instalować Ubuntu i je odchudzać. Niektóre pakiety w zależnościach miały ubuntu-desktop, gdzie przy instalacji netinstall zależności nie były ze sobą tak mocno powiązane.

A co jest takiego strasznego w odinstalowaniu tego meta-pakietu?
https://packages.ubuntu.com/zesty/amd64/ubuntu-desktop/filelist
Pakiet sam w sobie nie zawiera żadnych ważnych rzeczy.

U siebie w Debianie ze dwa lata temu odinstalowałem: kde-standard
https://packages.debian.org/jessie/all/kde-standard/filelist
I system działa.

Ważne jest żeby wiedzieć który pakiet czemu służy.

Próbowałeś po odinstalowaniu tego meta-pakietu uruchomić “apt autoremove” ?

2 polubienia

Mało używam konsoli.
A z tego co pamiętam to w Synapticu w pozycji: Zainstalowane (z możliwością automatycznego usunięcia) co ważniejsze pakiety po-odznaczałem: zainstalowane automatycznie i lista zrobiła się pusta.

Nie pamiętam jak to jest w debianowatych, ale chyba opcja “apt full-upgrade” lub “apt dist-upgrade” również zaproponuje wywalenie połowy systemu po odinstalowaniu meta-pakietów :wink: W synapticu jest chyba zakładka “status”? Po zaznaczeniu będziesz miał wyodrębnione pakiety zainstalowane, zainstalowane ręcznie, przestarzałe, porzucone zależności itp. (piszę z pamięci) i te porzucone (osierocone?) to pakiety, które wylecą przy pełnej aktualizacji systemu lub próbie upgrade do wyższej wersji.

Jeśli nie wiesz jak czyścić osierocone pakiety/zależności (apt autoremove w konsoli, lub coś podobnego w synapticu) to nadrób zaległości, bo system zacznie ci puchnąć jak katalogi winsxs w Windowsie :wink:

Nic podobnego.
Aktualizowałem Jessie do Stretch i poszło gładko.

Czyszczę na bieżąco w Synapticu więc problemu nie ma.
Z resztą nie usuwam metapakietów hurtowo.
A łatwo sprawdzić co mam odinstalowane:

# apt install kde-standard
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety:
  akregator juk kaddressbook kdepim-kresources kmail knotes kopete korganizer libbaloopim4 libcalendarsupport4 libeventviews4
  libfollowupreminder4 libgadu3 libgrantlee-core0 libgrantlee-gui0 libincidenceeditorsng4 libkblog4 libkdepim4 libkdepimdbusinterfaces4
  libkdgantt2-0 libkleo4 libkmanagesieve4 libkontactinterface4a libkopete4 libkpgp4 libksieve4 libksieveui4 libktnef4 libmailcommon4
  libmailimporter4 libmeanwhile1 libmediastreamer-base3 libmessagecomposer4 libmessagecore4 libmessagelist4 libmessageviewer4 libmsn0.3
  libnoteshared4 libortp9 libotr5 libpimcommon4 libprotobuf-c1 libsendlater4 libtemplateparser4
Sugerowane pakiety:
  kde-plasma-netbook skanlite kleopatra spamassassin bogofilter annoyance-filter spambayes bsfilter crm114 kdeartwork-emoticons
  texlive-latex-base libotr5-bin
Polecane pakiety:
  update-notifier-kde
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  akregator juk kaddressbook kde-standard kdepim-kresources kmail knotes kopete korganizer libbaloopim4 libcalendarsupport4 libeventviews4
  libfollowupreminder4 libgadu3 libgrantlee-core0 libgrantlee-gui0 libincidenceeditorsng4 libkblog4 libkdepim4 libkdepimdbusinterfaces4
  libkdgantt2-0 libkleo4 libkmanagesieve4 libkontactinterface4a libkopete4 libkpgp4 libksieve4 libksieveui4 libktnef4 libmailcommon4
  libmailimporter4 libmeanwhile1 libmediastreamer-base3 libmessagecomposer4 libmessagecore4 libmessagelist4 libmessageviewer4 libmsn0.3
  libnoteshared4 libortp9 libotr5 libpimcommon4 libprotobuf-c1 libsendlater4 libtemplateparser4
0 aktualizowanych, 45 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 21,3 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 69,6 MB miejsca na dysku.
Kontynuować? [T/n] n
Przerwane.