VPS Debian dodawanie komuś uprawnień do wybranego katalogu

(Denisx1994) #1

Witajcie , może dla was pytanie jest banalne , ale jak zrobić nową grupe na debianie , która będzie mogła sterować wybranym folderem (dotyczy sie minecrafta) .Dodam że jest nie jest ona na homie ponieważ było tam mało miejsca i wyskakiwał błąd disk quota exceeded czy jakoś tak , więc przeniosłem to na dev/XXX/mc. Chce zrobić tak , aby znajomy mógł ją sterować , ale nie miał dostępu do innych folderów ... poprostu tylko do tego . Aaa i jeszcze jedno .. aby mógł sterować screenem i javą aby ten server po wyłączeniu mógł na nowo włączyć.

Szukałem w googlach od 14:00 , ale nie znalazłem nic co by mnie zadowoliło ... jedynie udało mi sie zrobić grupe i gdy łącze sie przez filezille na ten folder to nie moge nic usunąć / wgrać

1.Chce zrobić najlepiej tak , żeby zrobić nowego usera , który nic nie będzie mógł zniszczyć w innych folderach i aby mógł sterować tym folderem (dodawać , usuwac , edytować ) cd .. cd dev/XXX/mc/

2.Chce aby też mógł sam odpalać ten server komendą screen java -Xmx4098M -Xms4098M -jar craftbukkit.jar nogui (screen , aby po wyłączeniu terminala , server dalej działa)

Jest to VPS z ultimahost . Prosze o dobrą pomoc :smiley:

(mati75) #2

Nie lepiej dodać nowego użytkownika i zablokować mu wyjście poza jego katalog domowy, po co się bawić w jakieś bezsensowne grupy?

(Denisx1994) #3

No nie wiem , chce poprostu otrzymać taki efekt , żeby "znajomy" mógł sterować tylko danym folderem ! Myśle , że to proste dla tych co sie znają.. jakbym wiedział cokolwiek na ten temat to bym tego tu nie pisał .......

Oraz bardzo dobrze było by gdyby mógł sam uruchamiać server , gdy ten padnie (screen + java)

-- Dodane 24.07.2012 (Wt) 23:25 --

Może za pomocą mc da sie dodać te uprawnienia?

kalj.jpg

Folder "mc" oznacza minecraft

Aby dodać prawa wystarczyło jedynie dodać chowna poprzez mc ...

@UP pierwsza rzecz zrobiona ! Już może edytować tylko poszczególny folder , ale nie wiem jak zrobić z tym screenshoterem.

(roobal) #4

Jeśli chodzi o wylogowanie się z terminalu (rozłączenie sesji SSH) czy o zakończenie procesu Screena?

W jaki sposób uruchamiasz Screen?

(mati75) #5

Screen służy do uruchamiania aplikacji w tle, nie do robienia zrzutów ekranu.

(Denisx1994) #6

Tak wiem wiem ... wymskło mi sie .. uruchamiam screenem jave , aby po wyjściu z terminala server dalej działał.Komenda to

screen java -Xmx4098M -Xms4098M -jar craftbukkit.jar nogui