W czasie wypakowywania plików komputer zatrzymuje się

Hejka, dziś wypakowując film (4GB) tak od 50% komputer strasznie przymulił aż nic się nie dawało robić. Reset tylko zostaje.

Tak nie może być, co zrobić aby temu zapobiec.

Ile masz ramu i pamięci wirtualnej (swap, przestrzeń wymiany, różnie zwana). Możliwe, że zajmowany jest cała pamięć RAM i jeszcze swap na dysku i system się dławi.

Przed rozpoczęciem tej operacji zoptymizuj pamięć jakimś programem, np. mem optimizer lub jakimś zintegrowanym, np. ten co jest w tuneup.

Mam 4GB, system po formacie, KIS 2009, Vista x64

Sprawdź stan partycji na której znajdują się pliki.

Możesz sprawdzić też pamięć RAM programem memtest ok. 5mb do wypalenia n płytę, ale wtedy by ci się przy innych czynnościach zawieszał.

Spróbuj wypakować w trybie awaryjnym to sprawdzisz czy to nie system.

…zasilacz też może być już niewydolny…

A właśnie raz tylko tak się stało? Czy dzieje się tak za każdym razem? Może się jakiś program zawiesił.

Skąd to przypuszczenie, niech puści 3dmaraka jakiegoś to wszystko obciąży, ale wątpię.

Dzieje się to ciągle przy większych archiwach coś około 3GB w wzwyż. Jak zamknąłem wszystkie niepotrzebne procesy to raz poszło raz nie.

Zasilacz ma ponad 1 rok, Chieftec 450W. Puściłem niedawno 3DMark’a i było dość dobrze.

~Spróbuj wypakować w trybie awaryjnym to sprawdzisz czy to nie system.

Wypakowałem w trybie awaryjnym 3 archiwa. 2x8Gb i 1x1.20Gb

Przy rozpakowywaniu 1 archiwa (8Gb) wszystko było ok. Ale gdy załadowałem archiwum 1.20Gb to RAM zaczął iść do góry, po wypakowaniu się tego mniejszego po kilkunastu sekundach wrócił do poprzedniego stanu.