W ile sięuczyliście HTML,PHP

W ile?

Piszcie

Trudno to określić. Cały czas się uczę czegoś nowego. Zacząłem jakieś 2 lata temu uczyć się HTML, teraz zacznę PHP.

Trudno powiedzieć.

W 1997 prenumerowałem pewne czasopismo. Jako prenumerator dostałem płytę CD z artykułami z całego roku w formacie HTML. Nie miałem jeszcze wówczas internetu, a na moim dysku królował Windows 95. Mając trochę wolnego czasu zacząłem przyglądać się źródłom tych artykułów. W ten sposób opanowałem podstawy HTML. Kiedy w 2003 roku w mojej miejscowości było dostępne SDI trafiłem na kurs Pawła Wimmera i tam zacząłem dowiadywać się więcej. Obecnie znam HTML chyba dość dobrze chociaż pewne rzeczy trudno mi było pojąć (np HTMLowe ramki - dobrze, że już się ich nie stosuje). PHP zacząłem się uczyć jakiś rok/dwa temu kiedy udało mi się postawić serwer WAMP na WIndows XP. Czy się go nauczyłem? Trudno powiedzieć. Język ten jest o wiele bardziej rozbudowany, a poza tym nie wystarczy znać składnię - liczy się praktyka, żeby umieć zastosować to co już się teoretycznie umie - tu nauka praktycznie nigdy się nie skończy. Bo nawet jeśli umiesz już PHP chcesz,żeby współpracował z MySQL, potem frameworki, CMSy, .htaccess, można wymieniać w nieskończoność.

jak znasz C, C++ to nauka jest banalna - pozostaje html który w prostej postaci ogranicza się kilkunastu popularnych poleceń. Problemy si zaczynają jak chcesz zrobić więcej. Aktualnie strona to nie tylko HTML + PHP ale jeszcze wiele innych technologii - chociaż html5 może coś w tym kierunku zmieni.

Owszem, php ma składnie ogólnie zbliżoną do php ale co do html to nie poleceń a znaczników.

W ogóle tworzenie stron dzieli się ogólnie na dwie warstwy: to co widzisz czyli design (grafika, (x)html, css) i wartswa logiczna strony (php, js). Tworzenie ich sporo się różni i dlatego często część zespołu zajmuje się desginem a część wartswą logiczną witryny.

Co do tematu to od 4 lat uczę się między innymi tworzenia stron i jak do tej pory opanowałem dobrze (x)html, php, js i w stopniu wystarczającym technologie AJAX.

Chyba raczej taką samą :slight_smile:

a jaki kurs jest najłatwiejszy?i ile trzeba się uczyć

Odpal jakiś generator stron WWW w trybie WYSWIG (czy jakoś tak xD) lub w trybie normalnym i się sam ucz :smiley: .

No powiedzmy :slight_smile: Ogólnie PHP jest uproszczone (łatwiejsze zarządzanie zmiennymi) w stosunku do c++.

Kurs HTML -> http://webmaster.helion.pl/index.php/kurs-html (P. Wimmera)

Cała reszta -> google.pl

Człowiek się uczy całe życie i to jedyna poprawna odpowiedź :slight_smile:

HTML w czystej postaci to i za wieczór idzie pojąć.

BTW “w ile” tak pięknie nauczyłeś się kaleczyć swój język ojczysty ??

Do HTML wypadałoby się nauczyć jeszcze CSS żeby móc to co napiszesz jakoś sformatować zgodnie ze standardami :wink:

Ale to wszystko znajdziesz w kursie Pawła Wimmera - http://webmaster.helion.pl - aktualnie najlepszy kurs HTML w Internecie. Natomiast kursu Sławomira Kokłowskiego http://kurshtml.boo.pl nie polecam, bo uczy przestarzałych znaczników typu FONT czy CENTER. Kurs Wimmera wprowadza od razu do CSS.

A jeśli chodzi o XHTML - to jest HTML 4.01 z bardziej rygorystycznymi zasadami oraz regułą - znaczniki, które nie maja odpowiedników zamykających, np. BR, HR zamykamy w następujący sposób:

,


ok,to zaczynam html ,potem css,php,a potem się zobaczy…Jak się nie zniechęcę