W ile sięuczyliście HTML,PHP

(Krawczyk096) #1

W ile?

Piszcie

(Marcinj10) #2

Trudno to określić. Cały czas się uczę czegoś nowego. Zacząłem jakieś 2 lata temu uczyć się HTML, teraz zacznę PHP.

(Szarex2 0) #3

Trudno powiedzieć.

W 1997 prenumerowałem pewne czasopismo. Jako prenumerator dostałem płytę CD z artykułami z całego roku w formacie HTML. Nie miałem jeszcze wówczas internetu, a na moim dysku królował Windows 95. Mając trochę wolnego czasu zacząłem przyglądać się źródłom tych artykułów. W ten sposób opanowałem podstawy HTML. Kiedy w 2003 roku w mojej miejscowości było dostępne SDI trafiłem na kurs Pawła Wimmera i tam zacząłem dowiadywać się więcej. Obecnie znam HTML chyba dość dobrze chociaż pewne rzeczy trudno mi było pojąć (np HTMLowe ramki - dobrze, że już się ich nie stosuje). PHP zacząłem się uczyć jakiś rok/dwa temu kiedy udało mi się postawić serwer WAMP na WIndows XP. Czy się go nauczyłem? Trudno powiedzieć. Język ten jest o wiele bardziej rozbudowany, a poza tym nie wystarczy znać składnię - liczy się praktyka, żeby umieć zastosować to co już się teoretycznie umie - tu nauka praktycznie nigdy się nie skończy. Bo nawet jeśli umiesz już PHP chcesz,żeby współpracował z MySQL, potem frameworki, CMSy, .htaccess, można wymieniać w nieskończoność.

(Bela Daniel) #4

jak znasz C, C++ to nauka jest banalna - pozostaje html który w prostej postaci ogranicza się kilkunastu popularnych poleceń. Problemy si zaczynają jak chcesz zrobić więcej. Aktualnie strona to nie tylko HTML + PHP ale jeszcze wiele innych technologii - chociaż html5 może coś w tym kierunku zmieni.

(Krzkaczor) #5

Owszem, php ma składnie ogólnie zbliżoną do php ale co do html to nie poleceń a znaczników.

W ogóle tworzenie stron dzieli się ogólnie na dwie warstwy: to co widzisz czyli design (grafika, (x)html, css) i wartswa logiczna strony (php, js). Tworzenie ich sporo się różni i dlatego często część zespołu zajmuje się desginem a część wartswą logiczną witryny.

Co do tematu to od 4 lat uczę się między innymi tworzenia stron i jak do tej pory opanowałem dobrze (x)html, php, js i w stopniu wystarczającym technologie AJAX.

(kijek) #6

Chyba raczej taką samą :slight_smile:

(Krawczyk096) #7

a jaki kurs jest najłatwiejszy?i ile trzeba się uczyć

(Luxor) #8

Odpal jakiś generator stron WWW w trybie WYSWIG (czy jakoś tak xD) lub w trybie normalnym i się sam ucz :smiley: .

(Krzkaczor) #9

No powiedzmy :slight_smile: Ogólnie PHP jest uproszczone (łatwiejsze zarządzanie zmiennymi) w stosunku do c++.

Kurs HTML -> http://webmaster.helion.pl/index.php/kurs-html (P. Wimmera)

Cała reszta -> google.pl

(Kubarek) #10

Człowiek się uczy całe życie i to jedyna poprawna odpowiedź :slight_smile:

(fiesta) #11

HTML w czystej postaci to i za wieczór idzie pojąć.

BTW "w ile" tak pięknie nauczyłeś się kaleczyć swój język ojczysty ??

(Kpc21) #12

Do HTML wypadałoby się nauczyć jeszcze CSS żeby móc to co napiszesz jakoś sformatować zgodnie ze standardami :wink:

Ale to wszystko znajdziesz w kursie Pawła Wimmera - http://webmaster.helion.pl - aktualnie najlepszy kurs HTML w Internecie. Natomiast kursu Sławomira Kokłowskiego http://kurshtml.boo.pl nie polecam, bo uczy przestarzałych znaczników typu FONT czy CENTER. Kurs Wimmera wprowadza od razu do CSS.

A jeśli chodzi o XHTML - to jest HTML 4.01 z bardziej rygorystycznymi zasadami oraz regułą - znaczniki, które nie maja odpowiedników zamykających, np. BR, HR zamykamy w następujący sposób:

,

(Krawczyk096) #13

ok,to zaczynam html ,potem css,php,a potem się zobaczy...Jak się nie zniechęcę