W Windows Media Player odznaczają się niektóre typy plików

Witam.

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na czym polega i dlaczego występuje nie tyle pewien problem co raczej niedogodność ?

Dotyczy to Windows Media Playera , którego mam domyślnym odtwarzaczem. I jak zauważyłem z czasem u niego w opcjach czyli Więcej opcji > Typy plików automatycznie odznaczają się niektóre typy plików, a inne są jak gdyby zaznaczone na szaro: tutaj. Jako, że jest domyślny ma zaznaczone wszystkie typy na tej liście.

A że dochodzi ciągle do tych zmian widzę po ikonach plików video, które są zmienione i w niektórych jest komentarz, że dla nich nie jest wtedy ustawiony żaden domyślny odtwarzacz.

I wtedy wchodzę w Opcje > Typy plików, wybieram Zaznacz wszystko > Zastosuj i OK.

I wtedy znów jest dobrze. Tyle, że po pewnym czasie znów niektóre typy plików same się odznaczają.

I to jest właśnie moje pytanie: dlaczego tak się dzieje i czy mogę to ustawić na stałe ?

Czasami korzystam z innych playerów oraz programów m.in. do odtwarzania, mniemam, że być może to jest to ale dzieje się to chyba nawet wtedy, gdy ich nie używam ? :slight_smile:

Powiedzmy, że masz XP i ten problem. Powinieneś zacząć od opcji folderów, zakładka typy i przypisać rozszerzeniom, jakie masz w WMP w zakładce typy plików, właśnie jako domyślny windows media player. Gdy w opcjach folderów będzie inny domyślny program wpisany, niż WMP, przy Twoich rozszerzeniach, lub nie będzie żadnego skojarzonego programu, to trzeba poustawiać w typach w opcjach folderów na WMP, czyli masz opcje zmień przy wyrażeniu “otwierane za pomocą”. Zmienianie domyślnych programów skutkuje zmianami w ustawieniach WMP.

Gdy masz win 7, to wchodzisz w programy domyślne i skojarz typ pliku lub protokół z WMP.

Potem nic już nie powinno się zmieniać w typach plików w WMP. Gdyby tak się jednak działo, to aktualizować na nową wersję, lub przeinstalować aktualizację WMP.

Mam XP i w opcjach folderów mam właśnie tak jak piszesz jako domyślny dla tych plików odtwarzacz WMP.

Co do domyślnych programów to w Windows można to ustawiać tak jak piszesz z prawokliku na plik i Otwórz za pomocą… i tu wybrać i ustawić. Można też w Panelu sterowania ustawić i można też w samym WMP tak jak ja to robię.

Natomiast te zmiany w domyślnych w danej chwili typach plików zapewne biorą się stąd, iż inne programy typu playery czy nawet inne edytory np. próbują i chyba tak się dzieje - “na siłę” zmieniać te ustawienia.

Z tym sobie można jeszcze dać radę - to dość oczywiste. Tutaj chciałem tylko skojarzyć skąd to się bierze.

WMP sprawdziłem mam aktualny i najnowszy dla tej wersji systemu.

A słuchaj Bogdan skoro jesteśmy przy WMP, nie wiesz może co i jak trzeba zmienić lub ustawić w Ustawieniach WMP żeby wyświetlały się napisy polskie do filmu ?

Bo mam filmy z napisami, które działają i takie które nie działają. I o te drugie mi właśnie chodzi.

Po prostu nie wyświetlają się, choć paczka pod tę samą nazwą co film jest w folderze.

Być może to jest kwestia jakichś ustawień, a być może jest jakiś błąd w tej paczce - nie ma jednak komunikatów o błędzie.

A być może coś jeszcze innego ? - mam kodeki K-Lite Mega i w jednym filmie z napisami pojawia się w trayu taka ikonka od filtra napisów DirectVobSub, a w tym drugim nie ?

Czy nie nasuwa się tutaj, że to może być to, że filtr napisów nie obsługuje tych napisów ? :slight_smile: