W7 nie rozpoznaje napędu CD/DVD po zmianie systemu


(O Sa V00) #1

Witam

Jakiś czas temu, kiedy mój pc był naprawiany w serwisie zmieniłem przy okazji system operacyjny z XP Professional na Windows 7. Po tej zmianie, Windows 7 przestał wykrywać napęd CD/DVD, z tym, że:

  • Napęd jest widoczny w menadżerze urządzeń, ale nie jako napęd DVD (tej grupy w ogóle nie mam w menadżerze), tylko jako "inne urządzenie",

  • Windows wykrywa napędy wirtualne, dodane przez Daemon Tools,

  • Napęd normalnie się wysuwa, poza tym miga przy nim lampka kiedy jest wsuwany, a w dodatku przez jakiś czas po włożeniu płyty słychać jakiś nowy, lekko-charczący dźwięk z komputera - prawdopodobnie praca napędu. Dźwięk ustaje po jakichś 5-ciu minutach.

Przed wizytą w serwisie, napęd działał normalnie. Szukałem na internecie, próbowałem różnych sposobów, robiłem różne rzeczy przez NAPRAWDĘ długi czas (ok. 7 godzin podzielonych na dwa dni). Proszę więc, nie odsyłajcie mnie do jakichś innych stron, bo na 90% już na nich byłem. Natomiast co do sposobów, których próbowałem:

  • Szukałem w edytorze rejestru "UpperFilters" i "LowerFilters". Nie miałem ich tam od samego początku. Nie wiem czy to jest istotne, ale niżej podam wszystkie rejestry, które mam w HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318,

  • Szukałem też kilku innych kluczy które ktoś nakazywał usunąć, ale nie mam w edytorze żadnego z nich.

  • Rozmontowywałem pc, odłączałem i podłączałem 2 (czyli wszystkie) kable dochodzące do napędu,

  • CCleanerem odinstalowałem Daemon Tools, a nie mam innych programów tego typu,

  • Próbowałem po prostu skorzystać z "rozwiązywania problemów", ale to chyba oczywiste :roll:,

  • Sprawdzałem też kilka innych rzeczy o których ktoś mówił, a których już sam nie pamiętam...M. in. coś tam z nieprzydzielonymi dyskami? Nie pamiętam już V.V... W każdym razie, żadna z tych innych rzeczy mnie nie dotyczyła - albo tego nie było, albo nie pomagało, albo działało sprawnie..

Wiem, że to dziwne, ale jakoś nigdy nie potrzebowałem dowiedzieć się jak zrobić screena, a że jestem leniwy, to też nie nauczę się teraz i nie pokażę Wam screena tych rejestrów, a po prostu je przepiszę (spacje niestety muszę zastąpić kropkami, bo spacje mi skraca) :razz::

Nazwa..................Typ..................Dane

(Domyślna).............REG_SZ.............DVD/CD-ROM drives

Class....................REG_SZ.............CDROM

ClassDesc...............REG_SZ.............@%SystemRoot%\System32\StorProp.dll,-17001

EnumPropPages........REG_SZ.............storprop.dll,DvdPropPageProvider

IconPath................REG_MULTI_SZ.....%SystemRoot%\System32\imageres.dll,-30

Installer32..............REG_SZ..............storprop.dll,DvdClassInstaller

NoInstallClass..........REG_SZ..............1

SilentInstall............REG_SZ..............1

Oprócz tego, mam tam jeszcze 4 inne podklucze: "0000", "0001", "0002" i "Properties". Na razie nie będę tutaj przepisywał ich rejestrów, ale w 3-ech pierwszych mam identyczne względem siebie rejestry (ale inne inne od tych, które wymieniłem wyżej) , a do 4-tego nie mam dostępu (nawet na Administratorze).

Wiem, że trochę głupio robię, że najważniejszą informację podaję pod koniec wiadomości, ale najprawdopodobniej jest to wina sterownika. Dlaczego? Otóż, zanim odinstalowałem sterownik, był on w grupie "Kontrolery IDE...", a po usunięciu i restarcie nowy sterownik jest w grupie "Inne urządzenia", ponadto wszelkie informacje i szczegóły związane ze sterownikiem są nieznane lub niedostępne, nie da się go również aktualizować. To, że jest to sterownik napędu wywnioskowałem z tego, że w nazwie było (przed usunięciem starego sterownika) "CD_ROM" (dziwne tylko, że nie było nic o DVD), a obrazek w "Urządzeniach i drukarkach" widocznie wskazywał na napęd. Jak coś, to nowy sterownik nazywa się "AS9JJM44 IDE Controller".

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc, ew. polecenie jakiegoś nowego sterownika dla napędów CD/DVD..


(Surmapiotr) #2

Kabelki wypinałeś i wpisałeś a nie przyszło Tobie do głowy, że może taśma IDE albo kabelek SATA ( nie wiem na co masz napęd ) jest uszkodzony?

Napęd działa w takim sensie jak piszesz że wysuwa tackę, słychać mielenie bo jest podłączony do zasilacza i jest zasilany prawidłowo.


(O Sa V00) #3

Hmm, możliwe że jest uszkodzony, ale czy mógłby się tak uszkodzić sam z siebie? Okej, głupie pytanie, mógł się uszkodzić wraz z resztą sprzętu - w końcu dlatego ten pc w ogóle był w serwisie ^_v. W każdym razie od zewnątrz nie jest uszkodzony, a w jaki sposób mógłbym sprawdzić czy jest uszkodzony od wewnątrz? I jeszcze jedno, bardzo głupie pytanie: Jak mogę sprawdzić jaki mam napęd?


(rgabrysiak) #4

Cześć

Podmień kabel na inny i sprawdź czy problem ustąpi.

A w kwestii identyfikacji napędu, skorzystaj np. z programu Speccy


(Surmapiotr) #5

Wystarczy, że w serwisie ktoś bardzo sobie go wyginał i mogło dojść do przerwania. Na pierwszy rzut oka tego nie zobaczysz, chyba, że w przypadku SATA jest izolacja popękana. Skoro rozkładałeś obudowę to na napędzie masz naklejkę z danymi. Jak wygląda SATA jeżeli o to chodzi?

http://www.pcstats.com/articleimages/20 ... _sata2.jpg


(O Sa V00) #6

Wow, ten program pokazuje mi nawet temperaturę sprzętu o.O... Ale napędu oczywiście nie wykrywa, więc niestety nie mogę powiedzieć jaki mam napęd...

A co do kabla - Podłączę inny kabel jak tylko będę miał sposobność od kogoś pożyczyć, ale to pewnie za kilka dni dopiero.. Macie jakieś inne sugestie na wypadek, gdyby nawet z innym kablem nie działało (Wszak z tego co widziałem, wielu ludzi miało dokładnie ten sam problem i opisywali go dokładnie na ten sam sposób. Niestety, każdy z tych problemów pozostał nierozwiązany V.V...)?

EDIT: Na 100% to nie był napęd SATA. U mnie na 1-szym kablu było jakieś 8 kabelków, wszystkie w kolorze czarnym. A od drugiego wychodziły chyba 4 małe kabelki w różnych kolorach, ale tutaj nie jestem pewny. Na pewno był jednak "wyższy" niż ten na obrazku.

EDIT2: Umm...Chodziło mi raczej o coś, co można zrobić w ciągu maksymalnie 3-ech godzin nie wychodząc z domu. Na przykład ściągnięcie nowych sterowników, których nie mam pojęcia jak i gdzie szukać ^^..


(Surmapiotr) #7

Tak mam. Wymienić napęd. Koszty to od 70 zł wzwyż.