W7, Raid 0 i próba utworzenia partycji

Witam wszystkich :slight_smile:

Otóż tak. Kupiłem nowy komputer. Złożony z zamówionych części przez ludzi_co_się_znają.

Problem jest w dyskach. Są dwa dyski po 1TB. Oba miały być w Raid 0. Podczas bootowania systemu, owszem, wyskakuje info o dysku wirtualnym, więc zakładam, że dyski są zmontowane tak, jak powinny. Odpalam system, patrzę - w moim komputerze jest tylko dysk SSD, na którym jest system. Wchodzę w “zarządzanie komputerem” Windows widzi dysk. Odpalam robienie partycji (Dajmy na to 500gb/E:/Formatowanie: NTFS, Rozmiar jednostki domyślny, Etykieta “programy”, wykonaj szybkie formatowanie). Widać “klepsydrę”, mieli przez jakiś czas (dość spory Oo) i błąd:

“Nie można ukończyć operacji, ponieważ widok konsoli Zarządzanie dyskami jest nieaktualny. Odświerz widok za pomocą zadnia odświeżania. Jeżeli problem nie ustąpi ponownie uruchom konsole Zarządzanie dyskami lub ponownie uruchom komputer”.

I tak, odświeżam i nic. Restart aplikacji, nic. Restart PC, też nic. A ta spłodzona w bólach partycja się wyświetla (nie w komputerze, tylko w tym zarządzaniu), ale nic nie da się zrobić, bo wyrzuca ten sam błąd.

Teraz tak patrzę i możliwe, że są dwa sterowniki do Raida. Jeden od Intela, drugi od Marvela. Możliwe, że tak być powinno…

(płyta główna Asus P6X58D-E)

Błagam o pomoc, bo gdzieś mi wcięło 2TB miejsca…

  1. Jak masz dysk SSD i dwa dyski HDD w RAID-0 to muszę cię zmartwić bo system może instalować/startować tylko z RAID-0 a nie z pojedynczego dysku SSD.

  2. Masz płytę na X58 czyli musisz najpierw wejść do biosu płyty i przestawić z IDE/AHCI na RAID. Następnie po restarcie wchodzisz do biosu kontrolera RAID (chyba alt + i) i tam tworzysz macierz RAID-0 a najlepiej MATRIX RAID 0 + 0 z paskiem 64kb. Po tym zabiegu ponownie instalujesz system i z pod instalatora zakładasz partycje.

np:

http://www.frazpc.pl/b/246917

No dobrze. Powiedzmy, że nie chcę Raida 0.

Usunąłem dysk wirtualny w Marvellu (ctrl+m), mam teraz dwa dyski fizyczne. Chcę je podzielić na partycje (czyli wszystko “po bożemu”) i nadal to samo…

Z tego wychodzi że kontroler zarówno intel ICH10 jak i Marvell 9128 tej płyty nie znoszą dysków firmy Samsung miałem ten sam problem - rozwiązanie to dysk innego producenta WD Seagate FS itp. Nie udało mi się zmusić ich do pracy z tą płytą! testowałem to na dysku Samsung F1 HD322HJ to model 320 Gb ( IDE - zgodny i zaawansowany, AHCI, RAID - klapa) F3 HD103SJ - model 1Tb z 32MB cache ( IDE - zgodny i zaawansowany, AHCI, RAID - klapa)

Po podłączeniu dysku WD oraz FS system widzi je bez integrowania dodatkowych sterowników. Ta płyta to konstrukcyjny absurd! ODRADZAM ją ma wiele problemów nie koniecznie zwiazanych z dyskami. Chcąc bawić się z nią dalej testowałem jeszcze karty VGA i o zgrozo tu też poległa. Karta nie młoda lecz dość wydajna ATI 4890 1Gb Ram Gigabyte poddała się (obraz wstawje standardowy sterownik VGA lecz po zaisntalowaniu sterownika ze strony ATI wywala błędami - karta sprawna!).

Podsumowanie - OMIJAJ SZEROKIM … !!

Widzę że kolega obeznany w temacie.

Ja mam SSD na system oraz 3x 500GB Raid0 na dane, i jakoś mi działa? Cud? I mam dokładnie tą samą płytę co autor tematu.

Nie używaj kontrolera Marvell. Tak na prawdę jest on wolniejszy od SATA3.