Wada matrycy czy zła kalibracja w Asusie X73/K73?

Witam, mam problem z tym laptopem marki Asus. Jest to model:

  • X73SV (właściwie to samo co K73 ale bez systemu)

  • system Windows 7, 64bit

  • nVidia GeForce GT 540M; sterownik: 295.73

  • Intel HD Graphics 3000; sterownik: 8.15.10.2622

Problem jest następujący: złe odwzorowanie kolorów. Do laptopa mam podłączony monitor (jakiś stary neovo), i różnica jest taka, że asus ma kolory chłodniejsze, a monitor ma cieplejsze. Kolor niebieski na neovo jest bardziej “żółtawy” a na asusie “bardziej niebieski”. Odwrotna sytuacja jest z czerwonym i niebieskim. Na asusie czerwony i niebieski są tak jakby mniej nasycone. Porównywałem matrycę asusa z innymi wyświetlaczami np. z xperią P, z LG, Dell, laptop Acera, no i faktycznie tylko asus ma “swoje” odwzorowanie kolorów. Pytania mam do Was następujące:

  1. czy może to być wada matrycy/taśmy/karty? (chociaż kartę wykluczam bo podłączony pod d-sub monitor ma “inne” kolory, tzn. prawidłowe)

  2. czy po prostu złe sterowniki

  3. lub zła kalibracja (obecnie mam ustawioną domyślną kalibrację, nic nie zmieniałem w ustawieniach od wbudowanej karty Intela, oraz NVidii, nic nie zmieniałem w kalibracji windowsa 7)

oraz jakie jest najlepsze rozwiązanie:

  1. dać do gwarancji (jest to dla mnie ostateczna opcja, bo muszę mieć cały czas tego notebooka, bo uczę się)

  2. zmienić kalibrację i dopasować wg kolorów z neovo (jeżeli tak, to wiecie jak najlepiej ustawić kalibrację w intelowskim panelu? mam do wyboru jasność, kontrast i gammę, i nie wiem za bardzo jak to ustawić)

Wyślij fotkę z aparatu, żebyśmy widzieli jak to wygląda w rzeczywistości xD

Cóż, ciężko oddać faktyczną kolorystykę za pomocą aparatu.

http://img163.imageshack.us/img163/962/matryca02.jpg

Zdjęcia z kolorami RGB albo z jakimś przykładem nie ma sensu, bo ciężko coś zauważyć. Ale udało mi się mniej więcej przedstawić na powyższym zdjęciu różnice. Po lewej Asus, po prawej Neovo, a na dole Xperia P, która najlepiej odwzorowała kolor (kolor w programie graficznym to: R: 212 G: 208 B: 200; jest to kolor pasków i ramek w klasycznej kompozycji Windows). Asus aż tak bardzo niebieski nie jest, jak na zdjęciu; zmiana balansu w aparacie nic nie dawała.

Edit. Ogólnie mam zamiar dać matrycę do kalibracji (koszt: 40zł)

Jak dokonasz naprawy poza autoryzowanym serwisem Asusa to tracisz gwarancję !

W serwisie stwierdzili, że matryca w tym laptopie (LCD TN) jest po prostu tragiczna i tyle, wg nich kalibracja nic by nie zmieniła.

A poza tym gdybym nawet poddał kalibracji, jaki dowód na zmiany w laptopie miałby serwis Asusa? Także gwarancji bym nie stracił.

Matko, co ty chcesz o serii mainline ?Jak chciałeś lepsza matryce to seria Nxx, serie X/K to masówka po cenie …

Ten temat nie jest o tym co jest lepsze, bo gdybym mógł, to bym kupił od razu Asusa z serii N, a gdyby mnie było stać już na to, to raczej bym kupił stacjonarkę plus porządny monitor z matrycą ips/mva. Moim problemem jest odwzorowanie kolorów w tym asusie, a pytaniem czy jest to normalne, czy może jest to wina karty/sterowników; może ktoś ma podobny sprzęt i też ma taki problem i może go rozwiązał. A jeżeli jest to wina tandetnej matrycy TN, to czy jest szansa choć troszkę zmienić ustawienia software’owo.

Tutaj macie porównanie (od lewej): Asus X73SV; Neovo F-415; Sony Xperia P; Dell U2410; Acer Aspire 5830TG

http://img194.imageshack.us/img194/5214/29253501.jpg

A tutaj próbkę która była na zdjęciach:

http://img715.imageshack.us/img715/6852/samplegm.jpg

Ta sama próbka, która wygląda tak na Asusie:

http://img842.imageshack.us/img842/8576/sample2s.jpg

W rzeczywistości lepiej to widać, Asus i Acer mają bardzo podobną kolorystykę (tak jakby chłodniejszą), różniącą się jednak od trzech pozostałych urządzeń. Warto zauważyć, że te dwa laptopy mają te same karty czyli geforce GT540M i intel HD Graphics 3000.

X73/X73 nie widziałem, ale widziałem starszy X52 i kolory ma średnie jak na oglądanie filmów a do grafiki tym bardziej.