"WARNING!" Przy uruchomianiu komputera

Podczas odpalania kompa wyskakuję mi takie coś :

WARNING! CPU has been changed or overclok fail. Please re-enter CPU setings in the CMOS setup and remeber to save

before quit.

Press F1 to continue, DEL to enter setup

Muszę wcisnąć DEL i coś pozmieniać tylko co ? Pomoże ktoś?

Wygląda na to, że ustawienia w BIOS-ie wróciły do defaultowych (standardowych). Jeśli nie “kręciłeś” procesora - być może zresetował się bios ( przyczyna - "zdechła bateria podtrzymująca, lub uszkodziła sie płyta główna.

Poczytaj TUTAJ.

Nic wielkiego się nie stało ustaw ponownie poprawną szynę FSB dla proca.

witek-pl - masz rację, ale jakaś przyczyna zmiany FSB w BIOS-ie musiała być…

Powiem ci że na moim EPOXie ma to miejsce czasami kilka razy w ciągu miesiąca a czasem kilka tygodni odpala bez zarzutu (na kilku róznych płytach tego producenta widziałem ten sam efekt). Prawdopodobnie podczas startu biosu dochodzi do jakiegoś przekłamania i wtedy z automatu obniża on dane ustawienie do default`owego (ot takie wewnętrzne zabezpieczenia). Nie ma się czym przejmować jeśli występuje to sporadycznie, mój komp ma ponad 6 lat i za wyjątkiem tego małego babola jest stabilny jak skała…

Zainstalowałem przedwczoraj nowszą wersję takiego programu - Everest ultimate edition.

może to przez to ?

Nie.

Ok. Tylko jak to zrobić. Wchodzę do Biosa i … ? Akurat na Biose to się nie znam a nie chcę niczego spieprzy. :slight_smile:

Powinno być gdzieś we Frequency/Voltage Control… w zależności od producenta biosu i płyty na której siedzi może się różnie nazywać ale musisz szukać opcji typu CPU FSB, CPU Clock (lub podobnie) i tam wpisujesz oryginalny speed dla swojego klocka.