Warto robic partycje?

warto robic partycje dla dysku 1TB niesystemowego? dajcie za i przeciw

Nie ma sensu. Nie ma za, ani przeciw. Tak czy siak na to samo wychodzi. A robienie kolejnych partycji to tylko strata czasu ;]

Jak napisał kolega, nie ma ani za ani przeciw.

Jeśli chcesz mieć taki podział albo z jakichś powodów potrzebujesz mieć partycje z różnymi systemami plików to sobie zrób taki podział.

Ja mam dysk 1TB podzielony dla porządku na 4 partycje, 3 mają system plików ntfs (systemowa; na instalowane programy; na pliki) i 1małą z systemem plików fat32.

warto zrobić sobie osobną systemową. jak padnie system robisz format tylko partycji systemowej,a nie całego dysku :]

Według mnie na dysku, na którym nie ma systemu nie warto robić partycji. Przeważnie robiąc partycje zakładamy z góry ile miejsca na dysku przeznaczymy na wybraną partycję do przechowywania konkretnych plików. Jednak dosyć trudno jest przewidzieć jak nasz zbiór się będzie rozrastał. W moim przypadku zawsze kończyło się na tym, że na jakiejś partycji szybko kończyło się wolne miejsce a inne świeciły pustkami… Teraz mam jedną partycję i foldery, w których w ten sam sposób co na osobnych partycjach przechowuję różne typy plików i problem braku miejsca pojawia się dopiero po całkowitym zapełnieniu dysku.

:roll:

Moim zdaniem warto zrobić sobię dwie partycje - jedną na system i drugą na inne pliki. Jak już ktoś wspomniał dzięki temu nie trzeba formatować całego dysku przy ponownej instalacji dysku, a jak brakuje miejsca na jakiejś partycji to jest milion programów dzięki którym możesz dożucić do partycji miejsca odejmując z innej :).

Warto, jeśli zamierzasz na nim robić kopie zapasowe systemu przy użyciu systemowego programu. Inaczej kopie zeżrą całą powierzchnię dysku. W innym przypadku nie warto.

Jeśli zamierzasz korzystać z maszyn wirtualnych to zrób osobną partycje, bo programy tego typu mocno fragmentują dysk (przynajmniej VirtualBOX).

Nie ma sensu robić osobnych partycji, pozakładasz sobie foldery “gry/filmy/muzyka/zdjecia/…” po czym możesz tym folderom przypisać litery dysku, i będziesz widział je jak osobne partycje.

(pod systemem plików ntfs)