Wartość MTU dla komputerów w sieci wlan

Witam kochani, mam dylemat, zmieniłem usługodawce internetowego na Dialnet Global na liniach tepsy, którego routery na centrali przepuszczają całe datagramy 1500 bez fragmentacji, więc taką wartość do wysyłki ustawiłem na routerze, tylko nie wiem czy taka sama ma być na komputerach w mojej sieci domowej, a mam tylko dwa kompy połączone bez kabli, sprawdziłem “ping -f -l 1472 wp.pl” i to jest pierwsza wartość która nie wymaga podziału, tylko jak taką ustawie na kompach to mi wydaje się wolniejszy internet. Proszę o pomoc. Dzięki :stuck_out_tongue:

MTU dla modemów ADSL to 1492 i tak radze ustawić.

Większe pakiety nie oznaczają szybszego wczytywanie a mogą sprawiać problemy przy lądowaniu stron które nie operują tak dużym pakietem.

ale ustawić tak na komputerach czy na routerze? A może tu i tu :slight_smile:

Wyłącznie na routerze.

Dzięki Papux

Problem rozwiązany, na routerze mam ustawioną wartość 1500 (mtu dla dialnet global 2 zalecane), a na komputery kupiłem cfosspeed i zainstalowałem zaznaczając opcję aby sam dopasował optymalne mtu/mss, pakieciki dochodzą wyśmienicie wykorzystując całe pasmo. Przy czym priorytety protokołów optymalizują działanie łącza:)