Wątpliwości po podkręceniu SEMPRON 2500+: proszę o poradę

Dobry wieczór!

Zabarałem się w końcu(po kilku dniach testów kompa) za napisanie o mojej zabawie w overlocking mego SEMPRONA.Po co?Aby zaśmiecić forum?Nie!Otóż proszę o poradę bardziej doświadczonych ode mnie, bo poprostu nie wiem czy prawidłowo wykonałem całą operację i czy obecne parametry są ok(bo efekty widzę gołym okiem, że są ok).Ale do rzeczy

1.Procesor:

Processor 1 (ID = 0)

Number of cores 1

Number of threads 1 (max 1)

Name AMD Sempron 2500+

Codename Palermo

Specification AMD Sempron Processor 2500+

Package Socket 754

CPUID F.C.2

Extended CPUID F.2C

Brand ID 38

Core Stepping DH-E6

Technology 90 nm

Core Speed 1400 MHz (7.0 x 200 MHz)

HT Link speed 800 MHz

Instructions sets MMX (+), 3DNow! (+), SSE, SSE2, SSE3, x86-64

L1 Data cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64-byte line size

L1 Instruction cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64-byte line size

L2 cache 256 KBytes, 16-way set associative, 64-byte line size

2.BIOS:American Megatrends Inc.

version 1007.009

date 07/01/2005

3.Płyta gł.+Chipset: ASUS K8N-E+NVIDIA nForce3 250

4.RAM: 512 MB DDR Kingston PC3200

Co zrobiłem/jak ustawiłem:

HT Ratio x3(było x4)+ HTT procesora 280 MHz(było 200)+w momencie obniżenia HT Ratio na x 3 automat. obniżyła mi się częstotliwość RAM na 110 MHz(w BIOS brak możliwości obniżenia z nominalnych 200 na cokolwiek poniżej a wybór mam Auto,200,266,333,400) i tym samym obecne Frequency RAM to 140 MHz+Timming z automatu zszedł na: CAS Latency 2,5(było 3,0),CAS to RAS 2(było 3),RAS Precharge 2(było 3),tRAS 5(było8) a FSB:DRAM to CPU/14(było CPU/7).Dodam, że możliwości HT Link to 872 MHZ(sprawdzałem-powyżej system się wiesza a obecnie mam 840 MHz i jest ok).Podkręcałem procesor do osiągnięcia HT Link 870 MHz ale temperatura zaczęła przekraczać 55 stopni.Obecne temperatury: dla płyty jakieś 34 stopnie a dla procesora od 38 do 50 w stresie(sprawdzana w BIOS a CoreTemp pokazuje o jakieś 3 stopnie niższą).Nie mam w BIOS żadnej możliwości zmiany napięcia na procesorze(w ogóle żadnej zmiany, jest opcja Ignore).Test SuperPI: 16 mln po przecinku bez zarzutu a ogólnie wszystko chodzi bardzo dobrze: taktowanie posiadanego SEMPRONA 2500+ to obecnie 1,96 GHz(było 1,4).

I teraz zasadnicza sprawa: to co mnie niepokoi to jakaś asymetria pomiędzy mnożnikiem procesora a dzielnikiem CPU:DRAM.Niepokoi mnie częstotliwość pamięci: nie da się jej ustawić na np. 166 MHz lub na 133 MHz(przed kręceniem) bez ruszania częstotliwości procesora(jak podniosę HTT na powyżej 300 to obawiam się, że system nie wstanie)?Czy te timmingi są ok dla tego sprzętu etc. czy może należy je nieco skorygować?Co sądzicie o tych wartościach różnych parametrów jakie podałem, czy są prawidłowe?Czy nie popełniłem jakiegoś błędu?Czy sprzęt jaki posiadam nakłada takie ograniczenia w dostępie do modyfikacji ustawień, że nie da się ich poprostu zmienić?

Bardzo prosze o uwagi i komentarz…wyjaśnienie wątpliwości i odpowiedż na pytania. Tym bardziej, że zabrałem się po raz pierwszy za overlocking…ale odpowiednia lektura w Google była:-).

Pozdrawiam wszystkich!

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177&action=all

Dodatkowo proponuje aktualizacje biosu płyty głównej

No właśnie na bazie tego artykułu dokonałem tych zmian…generalnie rzecz biorąc, jestem bardzo zadowolony ale…no własnie: chodzi o te wątpliwości jakie jakie wyartykułowalem w pytaniach…szczególnie w kontekście Frequency RAM. Ale tak czy inaczej, dziękuję za zainteresowanie moim postem.

Pozdrawiam.

Timingi pamieci sie obnizyly bo pamiec chodzi wolniej - pracuje rownolegle z HTT (280mhz = 2x140) - jako,ze zapewne jest ustawiona na auto.W tym momencie asymetrii nie ma .Wiem,ze kiedys AMD pracowaly lepiej na zsynchronizowanej szynie z pamiecia…ale to juz chyba nieaktualne.Plyty z nforcem3 maja blokade, wiec spokojnie probowalbym ustawic pamiec na 400mhz i timingach auto + cala reszta tak jak byla - wyglada na to,ze wszystko jest ok.W najgorszym wypadku trzeba bedzie wykasowac ustawienia biosu zworka lub wyjac baterie.

Najlepszym testerem dla stabilnosci komputera jest ORTHOS (test - blend)puszczony na kilka godzin.Test PI nie daje 100% pewnosci,ze wszystko jest ok - to tylo krotkotrwaly stres:)