WD 500GB - Tworzenie Partycji

Witam!

Ostatnio zakupiłem dysk WD WD5000AAKB 500GB 16MB cache (dokładny opis tu: http://proline.pl/sklep.php?prodid=WD+WD5000AAKB) i chciałem się poradzić jakim programem i na ile partycji najlepiej Waszym zdaniem podzielić ten dysk? Dysk ten będzie służyć wyłącznie jako magazyn danych - nie będe na nim instalował Windowsa, ani żadnych gier czy programów).

Zastanawiam się też jakim programem podzielić ten dysk na partycje - chodzi o to, że mój pierwszy dysk (ten, na którym chcę mieć Windowsa) jest strasznie zarobaczony (upierdliwe wirusy z pendrive’a) i muszę go sformatować, ale jednocześnie nie chcę stracić wszystkich danych z tego dysku. Moim zamiarem jest stworzenie na nowo zakupionym dysku (WD 500 GB) partycji i po tej operacji, chciałbym za pomocą Kubuntu Live DVD skopiować dane ze starego dysku (ponoć w ten sposób wirusy nie przenoszą się z jednego dysku na drugi?) i dopiero wówczas sformatować stary dysk (ten z wirusami) i zainstalować na nim Windows.

Czy uważacie, że użycie fdiska jest dobrym pomysłem? Istnieje jakiś limit maksymalnej wielkości partycji na dysku 500 GB? Zależy mi bardzo na jak najmniejszej liczbie partycji (najchętniej 1).

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Rafał.

Ja nie wiem czy Linux obsługuje partycje NTFS… Przydałoby się jednak na tym WD Windowsa zainstalować i na poziomie tego Windowsa skopiować pliki. A co do partycjowania to polecam Partition Manager 3, lub GParted.

nie ma takich limitów