WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III

Czy ten dysk jest wart kupienia i czy musiałbym posiadać płyte główną z ddr3 do niej ?

Możliwe ,że kupie płyte główna ddr3 a jeszcze nie jestem pewien co do tego.

Gigabyte Radeon 5770

OCZ MODXSTREAM-PRO 500 w

Athlon 250 x 2

WD Black jest dobrym dyskiem, jednak dość drogim. Wydajność na podobnym poziomie i z wiele niższą ceną oferuje ten dysk: Samsung 1TB F3 HD103SJ i ten ci bardziej polecam :slight_smile:

Oba dyski nie wymagają do działania pamięci RAM DDR3, nie wiem skąd u ciebie takie pytanie :stuck_out_tongue:

Mam 2 sztuki w raidzie0 w media center/serwerze plików sieci domowej. Bardzo szybkie, ale też głośne. Płyta z sata2 poważnie ogranicza transfery. Dyski kupione “na wyrost” do czasu wymiany na mb z sata3. Nie ma sensu dopłacać 100 zł do black w domu, jeśli już chcesz dysk na sata3 polecam WD Caviar Blue 1,0TB SATA/600 32MB

http://sklepwgk.pl/prod47033_WD_Caviar_ … cache.html

a czy wymagały by płyty głównej ddr3 ; a poza tym czy jest znacząca różnica w wydajnosci dyskow 32 a 64 mb ?

DDR3 to jest rodzaj pamięci RAM instalowana na płycie głównej komputera. Nie ma nic wspólnego z działaniem (lub nie) twardego dysku.

Chodzi Tobie zapewne o pamięć podręczną dysku, tzw. cache. Wielkość ta ma znaczenie (im więcej, tym lepiej) ale nie jest kluczowym parametrem wydajności dysku.

a czy jest duża różnica wydajności miedzy cache 32 a 64 mb ? Tzn czy jest odczuwalna , nie chodzi mi tu o normalne chodzenie , raczej obsługe gier , mój obecnych dysk ma takie problem ,ze przy grach powyżej 5 GB ma fazy ( laguje ). Wieć czy byłaby zauważalna różnica w chodzeniu gier między 32 a 64 mb cache ?

Byłbym zobowiązany za odpowiedź. Dziękuje z góry

Z tego, co się orientuję, wielkość cache ma dość duże znaczenie przy operacji na większej ilości małych plików.

Jednak ważniejsze są: pojemność dysku, prędkość obrotowa (7200 rpm jest szybszy od 5400 rpm, nawet jeśli ten drugi ma większą pamięć cache), czas dostępu do danych (w ms), gęstość upakowania danych (dysk o gęstości 500GB na talerz będzie szybszy od dysku z 320GB na talerz)