Wentyl od grafy jak suszarka w kilku sytuacjach. HELP

cześć. mam geforce gt 9800.

Podczas pracy windowsa, grania w gry wszystko jest okej z kartą graficzną.

Natomiast wentylator od karty graficznej chodzi głośno jak suszarka w następujących sytuacjach:

  • podczas uruchamiania kompa, od włączenia zasilania do momentu domyślam się załadowania sterownika w windows

  • podczas trybu awaryjnego windows cały czas

  • podczas trybu zawieszenia (S1 w windows)

i właśnie i S1 pytam najbardziej, chociaż na szczęście w S3 nic nie hałasuje.

gigabyte 81945p-g-rh http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-8i945p-g-rh/

D 930 proc

win xp3 SP3

Prawdopodobnie siada Ci łożysko wentylatora. Przy uruchamianiu, (kiedy obroty są jeszcze małe) dostaje wibracji. Kiedy wentylator wejdzie na „pełne” obroty siła odsirodkowa stabilizuje jego pracę?

Przeczyść wentylator i przesmaruj łożysko. Na krótką chwile powinno pomóc.

Sorry jeśli nie wyraziłem się wystarczająco precyzyjnie, ale (chociaż może tylko tak mi się zdaje) wentyl pracuje prawidłowo ale rzecz w tym że w wymienionych sytuacjach pracuje na maxymalnych obrotach. Skąd taki pomysł sugerujący że to normalne w tej karcie? Stąd że tak było od samego początku a kartę kupiłem normalnie w sklepie.

Kiedyś “polałem” wentyl od procka i śmigał jeszcze długo bez hałasu, zgadza się. Natomiast tutaj zdaję mi się że dźwięk jest prawidłowy tylko że to maksymalne obroty.

W internecie ktoś już zgłaszał taką sytuację z gt 9800 ale w odpowiedzi dostał tylko tyle że 9800 tak mają. Możliwe? :frowning:

Mam kartę graficzną ZOTAC 9800 GT. W tym prawdopodobnie uszkodzoną, ale takie rzeczy mi się nie dzieją.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Obroty wentylatora kontroluje sterownik karty graficznej. Miałem to samo z Palitem 9600GT.

W czasie uruchamiania komputera sterownik karty graf. jest jeszcze nie jest załadowany, więc wentylator chodzi na 100%.

W trybie awaryjnym działają tylko podstawowe procesy, dlatego sterownik karty graf. w ogóle się nie ładuje - 100%.

W stanie S3 podtrzymywany jest tylko RAM, a karta graficzna jest wyłączona, więc wentylator nie pracuje.

W S1 najwyraźniej karta graficzna jest włączona, ale sterownik jest nieaktywny - 100%.

Nie wiem, czy da się coś zrobić z tym S1, poza wymianą chłodzenia, bądź podłączeniem wentylatora karty do jakiegoś zewnętrznego kontrolera, ale w każdym razie sama karta jest sprawna.