Wentylator grafiki buczy


(Blady2012) #1

Wcześniej napisałem, że to wentylator CPU, jednak po otwarciu obudowy o włączeniu komputera, stwierdziłem, że to jednak wentylator karty graficznej tak buczy. Nawet na wyłączonym komputerze poprzez ręczne kręcenie wentylatorkiem, było słychać że to ten z grafiki, bo ten z CPU jest bezgłośny.

Teraz mam kilka pytań

1)Czy da się nasmarować łożysko wentylatora grafiki i jak się do tego zabrać (mam pod ręką olej maszynowy i benzynę ekstracyjną do przeczyszczenia łożyska)

2)Czy konieczna jednak będzie wymiana chłodzenia grafiki?? jak tak to na jakie??

3)Mój wentylator CPU jest przyczepiony na zaciski do radiatora i ciężko jest go zdjąć. Najwygodniej było by odkręcić mocowania i zdjąć razem z radiatorem. Ja przez pomyłkę po oblędzinach chłodzenia CPU odkręciłem prawą górną i dolną śróbkę radiatora (mam takie plastikowe uchwyty na górze z strzałką i wystarczy lekko przekręcić w lewo) radiator jakby lekko odskoczył. Wystraszyłem się i docisnąłem go spowrotem i przykręciłem te śrubki (tych śrubek się nie zdejmuje) Wentylator CPU działa, kręci się i tu mam pytanie czy poprzez ten odskok mogła uszkodzić się pasta termoprzewodząca?? Czy wszystko powinno być wporządku skoro nic nie zdejmowałem??

Czy po zdjęciu radiatora konieczna jest wymiana pasty termoprzewodzącej

Zauważyłem w Biosie że przy Fan Speed pisze mi 0 nie wiem czemu skoro wentyl się kręci, ale może to dlatego że mam wyłączoną ręczną regulację obrotów w Biosie , jest przestawiona na auto. a temp. procka w BIOSie pokazywało 83 stopnie C. a system temp. 34 C czy to normalne??


(kijek) #2

Temperatura procesora jest z pewnością za wysoka. Przeczyść komputer w środku.


(Blady2012) #3

Mam zamiar wyczyścić go sprężonym powietrzem w następnym miesiącu, tak po 15 grudnia. A co jeśli chodzi o resztę moich pytań??


(Karolcia220) #4

Być może trzeba już zmienić pastę na CPU. A co do wentyla na grafice to możesz go nasmarować/naoliwić, ale to przeważnie daje efekt krótkoterminowy.


(Blady2012) #5

chyba jednak kupię tę pastę http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _3_5g.html + 20 zeta na sprężone powietrze, i chyba te chłodzenie do grafiki http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... r_Pro.html, a jak rozmontować obecne żeby je naoliwić?? http://cokupic.pl/i/c_big919048.jpg mam takie chłodzenie, tyle ze moja karta ma jedno HDMI a tu są 2


(Karolcia220) #6

A jakie chłodzenie chcesz kupić bo 2 razy dałeś link do pasty, pasta jest ok.Jeśli nie ma żadnej plomby to możesz chłodzenie odkręcić (jeśli jest przykręcone) lub może też być zamontowane na tak jakby plastikowych kołkach. Z drugiej strony karty powinno być widać jak jest zamocowane chłodzenie.


(Blady2012) #7

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... r_Pro.html to chłodzenie chcę kupić, moje obecne chłodzenie jest przykręcone, ale czy mogę odkręcić chłodzenie, naoliwić wiatrak bez konieczności zmiany pasty??


(Karolcia220) #8

Jeżeli na karcie jest jakaś plomba i karta ma gwarancję to lepiej oddać ją do sklepu/ serwisu do naprawy, a jeśli gwarancji już nie ma lub ci na niej nie zależy to możesz naprawić. A co do pasty , jeśli pasta po zdemontowaniu chłodzenia nie będzie stwardniała to możesz ją zostawić, ale jeśli będzie twarda to należy ją zmienić.


(kijek) #9

Ja osobiście odradzałbym zostawianie starej pasty, a nałożenie nowej, tym bardziej, że ta, którą wybrałeś jest dobra.


(Blady2012) #10

Przy kupnie nowego kompa rozważę chłodzenie wodne:D