Wentylator nie reaguje na ustawienia SpeedFan

(system) #1

Witam, mam problem z wentylatorem wewnątrz komputera. Nie mogę regulować jego obrotów, próbowałem programem SpeedFan ale niestety nic nie działa.

MOBO taka jak w podpisie, a wentylator taki: http://www.allegro.pl/item293440045_293440045.html

(witek-pl) #2

Jeśli płyta nie umożliwia sterowania wiatrakami to program nie pomoże...

(system) #3

Tyle to ja sam wiem xD Ale moja płyta raczej to umożliwia, gdyż na cd ze sterownikami mam dołączony program do mn. regulacji obrotów wentylatora na procesorze, i działa bez zarzutu.

(Homik1983) #4

W nowych płytach głównych wiatraki od procesorów napędzane są za pomocą 4-pinowej wtyczki (o ile dobrze pamiętam to są na niej następujące piny: napięcie, masa, czujnik temperatury i czujnik obrotów). Wejścia na płycie dla dodatkowych wentylatorów są 3-pinowe (napięcie, masa i czujnik obrotów) może dlatego nie możesz sterować nim za pomocą programu SpeedFan. Kup sobie jakiś regulator obrotów - dostępne są dla zatoki 3,5 cala, 5,25 cala lub bezzatokowe. Ja posiadam taki tyle, że czarny i bardzo sobie chwalę :wink:.

Pozdrawiam.

(system) #5

Wentylator na procku zasilany jest także 3pinowym kabelkiem, także raczej nie w tym jest pies pogrzebany :confused:

Może jakaś alternatywa dla SpeedFan ? kasy mi szkoda na regulator, po prostu chce uciszyć troszke ten wentylator bo dość głośno szumi.