Wentylator nie reaguje na ustawienia SpeedFan

Witam, mam problem z wentylatorem wewnątrz komputera. Nie mogę regulować jego obrotów, próbowałem programem SpeedFan ale niestety nic nie działa.

MOBO taka jak w podpisie, a wentylator taki: http://www.allegro.pl/item293440045_293440045.html

Jeśli płyta nie umożliwia sterowania wiatrakami to program nie pomoże…

Tyle to ja sam wiem xD Ale moja płyta raczej to umożliwia, gdyż na cd ze sterownikami mam dołączony program do mn. regulacji obrotów wentylatora na procesorze, i działa bez zarzutu.

W nowych płytach głównych wiatraki od procesorów napędzane są za pomocą 4-pinowej wtyczki (o ile dobrze pamiętam to są na niej następujące piny: napięcie, masa, czujnik temperatury i czujnik obrotów). Wejścia na płycie dla dodatkowych wentylatorów są 3-pinowe (napięcie, masa i czujnik obrotów) może dlatego nie możesz sterować nim za pomocą programu SpeedFan. Kup sobie jakiś regulator obrotów - dostępne są dla zatoki 3,5 cala, 5,25 cala lub bezzatokowe. Ja posiadam taki tyle, że czarny i bardzo sobie chwalę ;).

Pozdrawiam.

Wentylator na procku zasilany jest także 3pinowym kabelkiem, także raczej nie w tym jest pies pogrzebany :confused:

Może jakaś alternatywa dla SpeedFan ? kasy mi szkoda na regulator, po prostu chce uciszyć troszke ten wentylator bo dość głośno szumi.