Wentylator procesora koszmarnie głośno chodzi

Witam mam taki problem wentylator procesora KOSZMARNIE głośno chodzi… jest wyczyszczony itd. Czy są jakieś opcje w BIOS poprzez które można zmniejszyć jego obroty bądź wyciszyć go? Proszę o pomoc.

jeżeli to nie jest nowy laptop

 

http://www.youtube.com/watch?v=HcFKY6BkGuo

 

Jak autor wspomina każda płyta główna jest inna, w moim przypadku 45% wyłącza a 50% to minimum, 100% rozkręca wentylator do największej wartości jaką ustali  bios.

 

 

I dodatkowo w biosie szukaj menu z temperaturami . Ustaw na Auto.

… pewnie wentylator się zaciera, można spróbować nasmarować jego łożysko kropelką samochodowego oleju silnikowego. Jeśli to nie pomoże należy go wymienić. Z obrotami nie radzę kombinować - wentylator na CPU powinien mieć ustawione obroty na auto tzn. powinny się zmieniać w zależności od obciążenia. Można jedynie zmienić próg temperaturowy zadziałania wspomnianej automatyki.

Smarowanie olejem wazelinowym czyli oliwką do smarowania maszyn do szycia daje krótko trwały efekt - sprawdziłem, nie polecam. 

 


Uzupełniając

 

  1. Wentylator pracuje głośno - Jaka jest temperatura procesora do 40 stopni czy 70-80 ?  (Wyczyszczony zmieniona pasta pod chłodzeniem? )

 

@Ja$

Z obrotami można kombinować ale świadomie, starsza płyta lga-775 ddr1 ale ze wsparciem najnowszych najwyższych serii  x4 ale z agp bez problemów regulowała “boxa” przez Auto w biosie. Nowsza lga775 z ddr2 niestety moc na 100%.