Wentylator

Witam mam następujący problem

Po naciśnięciu przycisku reset komputer startuje włącza się cooler na procesorze działa przed 2 sekundy i staje i nie rusza … zdarzyło mi się , ze procesor aż się zagrzał do 70stopni po czym system automatycznie się wyłączył . Nie wiem jaka jest przyczyna tego ze cooler się nie włącza czasami startuje normalnie a czasami jest tylko start przez 2 sekundy po czym staje .

Screen wartości napięć : http://img218.imageshack.us/my.php?imag … tuurd9.jpg

Proszę o pomoc… nie chcę spalić swojego procesora :stuck_out_tongue:

jaki model procesora, temperatury i napięcia w granicach normy

Kable OK ? Nie zakurzony ? Jaki procesor masz ? AMD ? Intel ? Najczęstszym tego powodem jest w Biosie opcja która mówi o automatycznej regulacji prędkości, która często zawodzi, miałem tak w moim Fujitsu-Siemens. Przywróciłem Bios do fabrycznych ustawień, znalazłem opcję która mówi o tym i wziąłem Disabled. Niestety nie pamiętam jak się ona dokładnie nazywa. Myślę że coś takiego jak Temp control, etc.

AMD Athlon 64 x2 Dual Core 6000+

Sprawdzić styki. Jeśli wszystko gra i w BIOSie wyłączone “FAN Speed Control” (czy w zależności od płyty inna opcja, ale o podobnej nazwie) to można zdiagnozować płytę główną:

Jeśli się da to cooler CPU podłączyć pod złącze przeznaczone dla wentylatora obudowy i zmierzyć napięcia na gnieździe przeznaczonym dla coolera CPU. Jeśli nie ma złącza pod wentylator obudowy to podłączyć cooler CPU pod 12V z dowolnego molexa. Jak wyglądają napięcia na złączu coolera znajdziesz w sieci.

Najpierw jednak polecam sprawdzić sam cooler CPU podłączając go pod albo molexa albo wentylator obudowy na płycie głównej - może szwankuje tylko “witraczek”.

A jaki zasilacz?

Czy kabelek od coolera jest podłączony?

Czy nie bawiłeś się programem typu SpeedFan?

:snipersmile: Może to być wina wiatraczka.

Miałem kiedys problemy z wiatraczkiem na karcie graficznej i okazało się, że prawdopodobnie łożysta cierne wyrobiły się i watraczek potrzebował wyższego natężenia prądu (nie mylić z napięciem [-X ).

Tak samo może być i w tym przypadku.

:snipersmile: Należy też wziąć pod uwagę, czy wentylator nie jest zakurzony-albo (można powiedzieć) czy nie jest zapchany.

:snipersmile: Może jakiś kabelek przeszkadza wentylatorowi w obracaniu łopatami? - w co osobiście wątpie.

Pozdrawiam

Wentylator jest nowy nie smigany [Amd 6000+ BOX] Wiec wątpię jedyne co mi na myśl przychodzi to , że płyta może być trefna ale tego też nie wiem dlatego wstawiłem wartości napięć bo nie wiem czy są ok … :expressionless:

spróbuj tak jak kolega Krzysztof C. powiedział, aby podpiąć wtyczkę zasilania wentylatora do gniazda przeznaczonego na dodatkowy wentylator obudowy.

_____________

Podaj model płyty głównej.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN