Wentylatory - Gigabyte GA-MA790XT-UD4P

Witam.

  1. Czy to prawda że można podłączyć wentylator z kablem 3pin do gniazda 4pin BEZ ŻADNYCH ADAPTERÓW/PRZEJŚCIÓWEK ?

  2. Mam płytę główną Gigabyte GA-MA790XT-UD4P. Kupuję 2 wiatraki Revoltec AirGuard 120x120 [mają złącze 3 pin’owe]. Czym się różnią od siebie gniazda SYS_FAN1 (ma 3 piny - tu będzie pierwszy wentyl), SYS_FAN2 (ma 4 piny - można tu podłączyć 3pinowy wiatrak?), PWR_FAN (3 piny - nie mam pojęcia do czego on służy) oraz CPU_FAN (wiem, że do chłodzenia procesora).

  3. Czy podłączone te same modele wentylatorów będą działać z tą samą szybkością (obrotami)?

Szukałem tutaj, na wiki, przez google ale wszędzie piszą że potrzeba przejściówkę. Słyszałem jednak od pracownika sklepu ze bez problemu można podłączyć wentylator z kablem 3pin do gniazda 4pin BEZ ŻADNYCH ADAPTERÓW/PRZEJŚCIÓWEK. Mówił prawdę czy się pomylił?

Zdjęcie mojej płyty głównej z zaznaczeniem znalezionych przeze mnie portów:

highma790xtud4pf.th.jpg

Informacje o płycie według producenta: http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 4p_10.html

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Wiatrak 3pin można podłaczyć do gniazda 4pin, tylko nie będzie miał regulowanej szybkości.

PWR Fan to do wiatraka zasilacza. W zasadzie nie służy do jego zasilania (najprawdopodobniej nie dochodzi do niego napięcie), lecz do pobierania informacji o jego prędkości obrotowej, np. do pokazywania jej w BIOS-ie i programach narzędziowych pod Windowsa. Niektóre zasilacze wyższej klasy mają wyprowadzony kabelek 3pin z wiatraka właśnie do takich celów.

Gniazda SYS FAN 3pin i 4pin różnią się ilością pinów. Istnieją wiatraki do obudowy ze złączem 4 pin, oznaczone jako PWM - ich prędkość jest regulowana impulsowo podobnie jak wiatraka procesora (wiatrak jest zasilany impulsami napięcia o różnej długości, im dłuższy tym wyższe średnie napięcie i wyższa predkość obrotowa).

Natomiast gniazdo 3pin nie reguluje szybkości wentylatora (z reguły, wyjątki bardzo rzadkie, np. niektóre płyty Intela), dwa kabelki zasilają pełnym napieciem 12V a trzeci pobiera informację o prędkości obrotowej. Podłaczony do takiego gniazda wentylator zazwyczaj bardzo chałasuje, chyba że ma czujnik temperatury (termistor) obniżający jego obroty.

Przykład wentylatorów 4pin do obudowy; http://www.arctic-cooling.com/catalog/m … cPath=3_48

Swoją drogą ArcticCooler produkuje chyba najlepsze wentylatory - są bardzo ciche i mają trwałe łożyska. Wersje 4pin można ze sobą łączyć równolegle (mają wtyczkę i gniazdo) i można kilka przypiąć do jednego gniazda na płycie. Te z siatką służą do wybierania powietrza z obudowy, na przedni wentylator (wtłaczający) nadają sie te o standardowym wyglądzie.

Dzięki za bardzo wyczerpującą wypowiedź. Niestety zamówiłem już 2x Revoltec AirGuard [3pin] + komputer jest składany. Ale podobno ten wentylator max 24dB chyba wytwarza więc mam nadzieję, że będzie dobrze. :slight_smile: Mam jeszcze jedno pytanie - czy to błąd jeśli np. wentylator wtłaczający działa 2000RPM a wytłaczający 1200RPM ?