Weryfikacja nagranych płyt DVD - jaki program?

Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś dobry program do sprawdzenia jakości nagranych płyt DVD? Dobrze byłoby, żeby był w miarę lekki - innych funkcji nie potrzebuję. Próbowałem skorzystać z programu Opti Drive Control, ale wyświetla się komunikat, że nie obsługuje on mojego napędu. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Poszukaj w programie do nagrywania opcji “Weryfikacja zapisanych danych” lub podobniej brzmiącej. Po nagraniu program sprawdzi dysk pod kątem błędów. Niektóre programy oferują też “symulację zapisu”. To też może pokazać ewentualne błędy podczas prawdziwego nagrywania.

Sęk z tym, że nie mam takiej funkcji (a przynajmniej nigdy nie słyszałem, żeby była). Nagrywam zawsze z Eksploratora Windows, korzystając z funkcji “Nagraj” (system Windows Vista). Przy okazji: czy ma to wpływ na jakość zapisu, w porównaniu z korzystaniem z różnych bardziej specjalistycznych programów do nagrywania (Nero itp.)?

Co do samej jakości zapisu nie ma różnic. Soft steruje nagrywarką i tyle. Programy “specjalistyczne” mają po prostu więcej opcji, ustawień - w tym także sprawdzanie nagranej płyty.

Zajrzyj tutaj:

http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html

i testuj …

Szukałem tam też, ale większość to programy do nagrywania, z dużą liczbą opcji i zajmujące dużo pamięci. Poza tym opinie są różne, jeśli chodzi o jakość weryfikacji. Poza portalem znalazłem natomiast dwa programy: K-Probe i DVDInfoPro, ale też trudno mi ocenić, jak dobre są to programy (ten pierwszy na dodatek też nie obsługuje wszystkich nagrywarek, jak zdażyłem wyczytać).

Pamięć jest po to aby ją zajmować. Ile jej masz, chyba nie 256 MB lub mniej? Do tego najczęściej w czasie nagrywania płyt nie uruchamiasz innych, bardzo zajmujących pamięć programów.

Sprawdź program CDBurnerXP http://www.dobreprogramy.pl/CDBurnerXP, … 13218.html

Pod warunkiem, że się ma jej dużo ;). 512 MB to też nie jest dużo, a nie chcę też zapełniać niepotrzebnie dysku twardego.

Program wydaje się dość dobry i lekki. Jeśli nie znajdę niczego lepszego, to skorzystam z niego. Jak rozumiem, posiada on funkcję weryfikacji już nagranych płyt (z opisu to nie wynika)?

Zajmowanie dysku a zajmowanie pamięci RAM to dwie znacząco różniące się sprawy :wink:

Tego to chyba żaden nie posiada. Weryfikacja w programach do nagrywania polega na porównaniu danych przed chwilą zapisanych na płycie z danymi źródłowymi.

Po czasie to możesz najwyżej sprawdzić szybkość i jakość odczytu danych z płyty programami testowymi - z tego co pamiętam twórcy Nero takie coś mają w swojej ofercie.

PS. Jak widzę to też wymieniony przez Ciebie Opti Drive Control posiada taką opcję no ale jak piszesz to nie obsługuje Twojej nagrywarki.

Jasne, ale tak się nieszczęśliwie składa, że i jednego, i drugiego mam bardzo mało :slight_smile:

No właśnie o taką funkcję mi chodzi: sprawdzenia po pewnym czasie (ok. 1 miesiąca od nagrania) jakości zapisu na płytach. Płyty, jak już wspomniałem, nagrywałem z Eksploratora Windows, a skoro mam w nim funkcję nagrywania, nigdy nie czułem potrzeby zaopatrywania się w jakiś dodatkowy program.

A co z programami K-Probe i DVDInfoPro. Ktoś używał ich albo potrafi napisać, czy nadawałyby się w tym celu? Może są jeszcze jakieś podobne? Wspomniane Nero to jaki to konkretnie program?

Jakiej marki masz nagrywarkę?

Od Nero to chyba był ten program: http://www.cdrinfo.pl/download/2244015436

Nagrywarka pochodzi z laptopa Acer Aspire 3693WLMi

Na pierwszy rzut oka wygląda interesująco. Pytanie: jak jest z poprawnością weryfikacji zapisu, bo z różnych opinii wiem, że generalnie Nero robi to bardzo różnie (niektórzy piszą, że robi to nie najlepiej).

Uruchom któryś z podawanych tu programów i podaj więcej informacji o napędzie - nie chce mi (nam) się sprawdzać w specyfikacji Acera co tam mogło być montowane.

Zaczynasz być męczący… Czyli teraz “na tapecie” weryfikacja weryfikacji? :wink:

Jakich “nam”? Program ściągnę i zainstaluję dopiero, jak zdecyduję się, który wybrać - teraz nie mam czasu bawić się w takie rzeczy, a później odistalowywać program. Teraz zależy mi przede wszystkim na propozycjach programów jak najbardziej zgodnych z moimi wymaganiami. Jak zdarzy się, że nie będzie pasował, trudno - zainstaluję inny.

Pytam, bo czytałem dość sporo takich opinii. Jak nie wiesz, nie musisz odpowiadać, być może zrobi to ktoś inny ;). Wolę się upewnić, niż instalować bubla.

Programu od Nero nie trzeba instalować - dwa pliki z archiwum wystarczy tylko przekopiować na np. pulpit.

Jesteś przesadne ostrożny - nie ma to jak przetestowanie samemu takiego (małego) programu - u kogoś działa i mu się podoba a u Ciebie może stwarzać problemy.

Tak samo z obsługiwanymi nagrywarkami - że jej nie ma w spisie, to nie znaczy, że Twojej nie obsługuje - po prostu mógł nie być z nią testowany.

Dlatego go przetestuję - jest to jedna z najlepszych propozycji, jakie znalazłem. Ale w obecniej chwili nie mam czasu bawić się z tym programem. Wcale też nie zakładam, że nie będzie obsługiwać mojej nagrywarki - zacząłem co najwyżej liczyć się z tą możliwością po tym, jak poprosiłeś mnie o markę nagrywarki (to z Twojej strony była sugestia, że nie wszędzie może działać). Póki co, wciąż czekam na jakieś inne propozycje programów bądź też opinie o wymienionych przeze mnie programach osób, które już z nich korzystały. Po zebraniu informacji dokonam wyboru.

Nigdzie nie napisałem, że każdy uniwersalny program będzie działał z każdą nagrywarką. Napisałem że może działać nawet jeśli nie ma danego modelu w dokumentacji jako sprawdzony z danym programem.

Co do powodu mojego pytania - mylisz się w 100% - moje pytanie ma całkiem inne podłoże :wink:

Nie mam wiedzy, który uniwersalny program działa z jaką nagrywarką a z którą nie działa (i nie chce mi się tego sprawdzać w dokumentacji)

Gdybyś podał, że masz nagrywarkę LiteOn, to bym Ci polecił program typowo do nagrywarek tej właśnie firmy:

http://www.cdrinfo.pl/artykuly/kprobe/ - “od zawsze” używam tylko napędów tej firmy (nawet kilkanaście lat temu z Amigą, w tej chwili w PC mam 2 tej marki) i od dawna znam ten program a daje on możliwości chyba nieporównywalnie największe w stosunku do programów uniwersalnych (można nawet skasować ustawienia i licznik zmian regionu DVD co teoretycznie w innych napędach jest niekasowalne).

Teraz już rozumiesz moje zainteresowanie marką Twojej nagrywarki?

Mniej więcej tak myślałem, że taki może być powód zainteresowania. Pisałem już o programie K-probe i wiem, że działa on tylko z nagrywarkami LiteOn. Nie sprawdzałem jeszcze swojej nagrywarki pod tym względem - jeśli jest na to jakiś szybki i prosty sposób, i mi go podasz, to to zrobię. Jeśli specjalnie w tym celu trzeba instalować jakiś program (np. K-probe), zrobię to kiedy indziej, jak będę miał szerszy przegląd możliwych programów.

Ale dobrze, że napisałeś coś więcej o tym programie - też o to prosiłem wcześniej. Możliwości programów interesują mnie tylko w tym zakresie, o którym cały czas piszę (czyli sama weryfikacja zapisu płyt) - jeśli jest on pod tym względem lepszy od innych, chętnie przyjrzę się dokładniej temu programowi.

Nie zwróciłem uwagi, że podałeś nazwę tego programu, umknęło mi to :wink: Jeśli nie masz napędu tej marki to nie ma sensu instalować tego programu. Tak jak pisałem wcześniej - program od Nero (który nie wymaga instalacji) pokaże Ci jaką markę napędu masz zainstalowaną.

Mimo to dzięki za pomoc i informacje. Na pewno zainteresuję się tymi dwoma programami, chyba że trafię na lepsze :).