Wesoły Jarząbek - błąd aktualizacji (zbyt mało miejsca)


(Pamor) #1

...czyli wyskakuje taki komunikat:

"Zbyt mało miejsca na dysku

Aktualizacja wymaga 395M wolnego miejsca na dysku "/". Proszę uwolnić co najmniej 219M dodatkowego miejsca na "/". Proszę opróżnić kosz i usunąć tymczasowe pakiety z poprzednich instalacji za pomocą polecenia "sudo apt-get clean"."

Jak mam to zrobić i gdzie?


(moongoose) #2

Tak jak pisze

  1. Opróżnij kosz

  2. Uruchom terminal i wpisz sudo apt-get clean i patrz uważnie na komunikaty

Pozdrawiam


(Pamor) #3

Czy to chodzi o ten Terminal w menu Programy->Akcesoria? Bo jeśli tak to pojawia się komunikat:

"E: Nie udało się uzyskać blokady /var/cache/apt/archives/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)

E: Nie udało się zablokować katalogu pobierania"


(nintyfan) #4

Blokad(tego typu) bardzo często używa się, by programy się ze sobą nie gryzły. Przykładem jest Firefox, który przy uruchomieniu zakłada blokadę, by użytkownik nie mógł uruchomić kolejnego Firefoksa. Z tego powodu nie możesz mieć uruchomionych różnych wersji tej przeglądarki.

W tym wypadku blokada zapobiegła uruchomieniu kolejnego programu do zarządzania oprogramowaniem podczas, gdy już jeden działa. Musisz najpierw wyłączyć wszystkie okna menadżera aktualizacji, synaptica i innych zarządców oprogramowania(tylko jeden ma założoną blokadę, więc pewnie więcej nie uruchomiłeś), odczekać trochę, a następnie spróbować ponownie.


(Johny) #5

Tak,wystarczy,że podwójnie jest uruchomiony manadzer aktualizacji,albo Synaptic i już masz blokadę,sprawdż czy update uruchamiasz na prawach roota