Wgrywanie sterowników po instalacji systemu

Cześć, nie wiedziałem gdzie umieścić i gdzie napisać, więc jakby co, to przenieście.

Mam pytanie odnoście instalacji sterowników po instalacji win 7 Starter na notebooku Asus 1005 PXD.

Czytałem, że po zainstalowaniu systemu należy wgrać najpierw CHIPSET, grafikę, jednak jaka będzie poprawna kolejność i kiedy zainstalować np. Super Hybrid Engine, czy TouchPada? są one w zakładce Utilities, a wyczytałem, że te instalujemy na samym końcu.

Do wyboru mam takie sterowniki:

BIOS (7) [Archiwa BIOS]

BIOS-Utilities (1)

Chipset (1)

ATK (1)

AUDIO (1)

VGA (2)

LAN (2)

TouchPad (4)

Utilities (13)

Wireless (3)

SATA (2)

BlueTooth (1)

Manual (25)

Proszę o pomoc.

Otwórz systemowy Menadżer Urządzeń i sprawdź jakie pozycje mają wykrzykniki lub pytajniki. To ważne dla późniejszego porównania stanu urządzeń. Teraz możesz spokojnie pobrać i instalować:

Chipset > VGA (najnowszy!) > Audio > LAN > Wireless > BlueTooth > Touchpad > ATK > i na końcu, ale ostrożnie(!) to, co jest pod pozycją Utilities. Tu jednak byłbym bardzo uważny i raczej niczego nie instalował, jeśli w tym momencie netbook działa już prawidłowo, a w Menadżerze Urządzeń nie ma żadnych żółtych znaczków. Ja w tym Utilities niczego ważnego nie widzę!

Tak samo pomiń pozycję Others, jeśli taka jest?!

Po zainstalowaniu powyższych składników, uruchom systemowy Windows Update i pobierz (i zainstaluj) wszystkie aktualizacje pilne i niektóre opcjonalne. Z opcjonalnych pobierz jedynie te, które są aktualizacjami sterowników.

Znaczy jeszcze nie instalowalem systemu, a przymierzam sie do tego.

na internecie wyczytalem, ze nalezy instalowac w tej kolejnosci: Chipset, ATK, VGA, Audio, Wirelees, Utilities. ma to jakis wplyw?

dodam, ze w Utilities mam np. program do zarzadzania energia, kamerka itp.

dlaczego mam byc ostrozny? wydaje mi sie, ze bardziej powinienem byc ostrozny przy instalacji chipsetu itp.

Dodane 07.07.2013 (N) 14:00

Mam jeszcze takie pytanie, bo w przypadku komputera stacjonarnego po zainstalowaniu systemu nic nie wgrywam, tzn. żadnego chipsetu itp., tylko uruchamiam win update i tyle. Zadnych problemow pozniej nie mam mam. czy jakbym nie instalowal np. chipsetu na notebooku, to normalnie by wszystko dzialalo?

Tak! To możliwe, jeśli system (instalator) dysponował sterownikiem chipsetu Twojego komputera. W przypadku wielu komputerów obywa się bez instalowania niemal wszystkich sterowników z tego prostego powodu, że instaluje je właśnie sam system.

Chipset to podstawa! Dzięki niemu wiele urządzeń jest w ogóle wykrywanych. Nie ma w nim żadnego niebezpieczeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że instalujesz sterowniki z właściwej strony firmowej Twojego netbooka lub jego aktualizację z Windows Update.

Ostrożny z aplikacjami na Utilities masz być dlatego, że wiele z nich jest kompletnie niepotrzebnych i jedynie potem zwalniają start komputera i obciążają jego cenną pamięć, np. choćby owo “zarządzanie energią”, o którym piszesz, a które jest instalowane razem z Windows’em i działa bardzo dobrze. Dodatkowa, podobna aplikacja jest tu zbędnym obciążeniem.

Co do kolejności sterowników, skoro zadałeś pytanie, to Ci odpowiedziałem na podstawie mojego doświadczenia z komputerami. Inaczej mówiąc jest tak, że poza chipsetem, który faktycznie powinien być pierwszy, reszta sterowników może być instalowana w dowolnej kolejności. Mimo to na drugim miejscu stawiam VGA, ponieważ sterowniki graficzne w niektórych komputerach są mocno związane właśnie z chipsetem.

Aaa… rozumiem już.

Ja będę instalował win 7 Starter.

Przepraszam za moje pytanie, być może banalne… Ale czy mam instalować tego chipseta? Czy Windows jako instalator go wgra?

Z góry trudno powiedzieć! Pisałem już, zaraz po zainstalowaniu systemu zajrzyj do systemowego Menadżera Urządzeń (przećwicz to teraz!). Jeśli nie ujrzysz tam żadnego żółtego znaczka (pytajnika lub wykrzyknika), to jest OK! Jeśli jednak będzie tam jakiś żółty znaczek, to pytaj na forum, bo czasem może to oznaczać brak właśnie sterownika chipsetu lub jeszcze innych sterowników.

Oki, rozumiem. Dziekuje za rady i informacje. jak juz zainstaluje i beda problemy, to napisze.