Wi-Fi - można odbierać czy nie?

Witajcie

Mój kolega mieszka w miejscowości, gdzie gmina dała bezpłatny internet. Ponieważ nie potrzebuje on jakiś super prędkości, więc prędkość 256 kb/s mu wystarczy. Problem jest jednak w tym, że od najbliższego nadajnika dzielą go tak z 600 - 700 m (oczywiście są przeszkody). Poleciłem mu zakup czegoś takiego : http://yagi.pl/product_info.php/cPath/5 … ts_id/1191. Tyle, że wszedł na stronę swojego miasta i jakiś facet pomyślał o tym samym co ja, czyli o lepszej antenie, tyle, że on miał 1 kilometr do nadajnika, a główny informatyk urzędu powiedział, że to nie jest WiMax, tylko Wi-Fi i podobnoż niebędzie mu to działać. Czy oby informatyk miał rację ??

No dobra, ale czy z yagi.pl czy z czegokolwiek podobnego będzie mógł korzystać z internetu poprzez Wi-Fi czy raczej nie ?

Wiem, że Wimax jest drogi, bo sam przymierzałem się do ucieczki z TPSA na Netię Wimax, ale okazało się, że taniej ma Orange ADSL tą samą prędkość na 1 rok, niż Netia na 2 lata. Tyle, że mówię informatyk powiedział, że to niejest Wimax i takie anteny niepociągną i chyba można tylko z 50 metrów odbierać. A mój kolega chciałby wiedzieć czy przedłużać umowę czy jednak może odbierać tego neta.

Yhym. Czyli tak dla pewności. Jeżeli antena ma w słowie magiczne słowo do 7 km, to i tak, gdy napotka przeszkodę to … (wiadomo co :wink: ) z internetem ??

co do anteny, którą chcesz kupić to sie nie wypowiem, nie znam tematu co to za wynalazek ale niechce mi sie wierzyc w taki zysk panela, co do widoczności to z przedmówcą się nie zgadzam bo wystarczy antena yagi np, popularna Babuyaga czy jakiś Netus, byle Yagi i może być las przed domem bo to są anteny o szerokiej charakterystyce promieniowania, anteny się zawsze widzą i żaden podręcznik tego nie napisze, najważniejsze aby w w połowie promienia strefy Fresnela nie było przeszkód, czyli w połowie odległości AP i Twojej anteny, ale jeżeli jest ściana czy budynek, który przesłania Twoją antenę to mogą być problemy choć nie muszą, po prostu praktyka, a co do zasięgów anten to zgadzam się z przedmówcą-do kilometra będzie dzialać bo 100 mW nadajnika cudów nie zrobi, chyba, że w 5,4 bo tam mozna 1 W "jechać’ ale tłumienie z kolei większe