Wi-fi wybór kanału nadawania a zasięg?

witam! czy jest jakaś różnica w zasięgu/jakości sygnału, jeśli wybiorę kanał 1 lub 13? mam ap tp linka wr-340g. mam trochę słaby sygnał pomiędzy moim pokojem a tym gdzie stoi laptop podłączony do wi fi jest jeszcze jeden pokój, czyli 2 ściany i na lapq pokazuje jedną kreskę :confused:

Hej,

To zależy - i tak i nie. Jeśli byłbyś na odludziu, to bez względu na kanał nadawania prędkość powinna być taka sama - te kilkanaście MHz różnicy między poszczególnymi kanałami, nie ma praktyczni znaczenia. I to było nie. A na tak trzeba zaliczyć obecność innych sieci bezprzewodowych. Najlepiej przyjrzeć się, jak to wygląda w Twoim pobliżu - na jakich kanałach nadają sąsiedzi. Pomocny może w tym być program Net Stumbler. Za jego pomocą wybierz taki kanał, który będzie jak najbardziej oddalony od tych, na których nadają osoby w pobliżu - optymalnie byłaby odległość po 3 kanały z każdej strony - czyli jeśli będziesz nadawał na 8, to żeby kanały 5, 6 i 7 oraz 9, 10 i 11 były wolne; oczywiście w wielu przypadkach nie jest to możliwe, bo WiFi jest coraz powszechniejsze… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

W zasadzie może pracować kilka nadajników na jednym kanale. Wi-fi korzysta z technologii rozpraszania widma (konkretnie CDMA), która jest odporna na zakłócenia. Każdy nadajnik ma swój indywidualny kod rozpraszający. Ale obecność innych nadajników w kanale jest widziana jako szum, który zmniejsza czułość odbiornika, więc zmniejsza zasięg.

Hej,

Zgadza się - w końcu mieszkając w wieżowcu naprawdę ciężko o jakikolwiek wolny kanał, nie mówiąc już o tym, by kanały sąsiednie były wolne… :slight_smile:

Jeśli więc nie ma możliwości zmian w kanałach, warto zastosować kilka innych trick’ów, które znajdziesz w artykule Szlifowanie sieci Wi-Fi.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mieszkasz w bloku? Jeśli tak, to zmień kanał na inny niż 11. Nie wiem dlaczego, ale przeważnie ustawienia domyślne ustawiają “jedenastkę”. Dlatego sieci zaĸłucają się wzajemnie.

Hej,

W tej sytuacji ciężko liczyć na szczęście i dobry strzał… Najlepiej użyć programu Net Stumbler i sprawdzić, na jakich kanałach nadają inne sieci i wybrać ten, który jest wolny… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus