Wiarygodność napięć z programów

Czy można wierzyć programom które podają napięcia? Konkretnie mam na myśli Dual Core Center bo on pokazuje napięcia na wykresie i wcześniej było w porządku, od czasu do czasu były lekkie skoki lub spadki, normalnie. A dzisiaj wentylator podpiąłem nie tak jak zwykle miałem podpięty (przez molexa) tylko do złącza 3PIN na płycie głównej tak żebym mógł kontrolować jego obroty itp. i w związku z tym mam dwa pytania:

  1. Nie wiem dlaczego za każdym razem jak załączę w.w. program to miga mi prędkość tegoż wentylatora i słyszę przez cały czas alarm jakby coś było nie tak. Wentylator kręci się w granicach 900 R.P.M

  2. Po uruchomieniu komputera miałem na tych wykresach częste skoki napięć, to znaczy ta kreska na wykresie była lekko pofalowana. Po niedługim czasie (ok. 10 min.) uruchomiłem komputer ponownie imyślę, że teraz jest normalnie ale mam pytanie czy wtedy to czujniki wariowały po prostu czy to mogło się zdarzyć? Pozdrawiam

Ogólnie wszędzie mówi się o zakłamaniach takich programów, ja im też jakoś nie wierze…

Pozostaje miernik i własne umiejętności manualne :stuck_out_tongue:

Chociaż dziwne jest to, że w programie skakały Ci te napięcia. Jaki masz zasilacz ?

Zasilacz to Pentagram PSF-430-P12S :smiley: Dodam że podczas tej chwili komputer chodził jak najbardziej stabilnie.

Dodane 12.03.2009 (Cz) 16:59

Jakby co to mogę dać zdjęcia z tego programu.

Napięcia podawana przez programy są przybliżone czyli całkowicie niewiarygodne bo tutaj decydują wartości 0.01V. Czujniki napięć na płycie bo z nich są odczytywane dane dla programów są nic nie warte bo kosztują jakieś śmieszne pieniądze, najtańszy miernik jest nieporównywalnie bardziej precyzyjny. Jak się mierzy miernikiem jest podane choćby na zenfist.pl

Więc jak program pokazywał co sekundę zmianę napięcia to jest to nieprawdą? :slight_smile: