Wiatraczek zbyt mało wydajnie działa

Witam, mam problem z chłodzeniem laptopa, co może być tego przyczyną?

Sprawdziłem komputer już kasperskim, everestem oraz HD-tunem oraz speedfan’em i otrzymałem wyniki:

dyski w porządku, wirusów 0, temperatura procesora to 65 C, karty grafiki 78 C. Wynik temperatury osiągnięty już po odkurzeniu wentylatora patyczkami oraz odkurzaczem.

Posiadam 3 letni laptop Acer Aspire 6930 z prockiem Intel® Core2 Duo CPU T6600 @ 2.20GHz oraz kartą nVidia GeForce 9600M GT.

Laptop potrafi wyłączyć się z powodu przegrzania, zmniejszyć wydajność co powoduje znaczny spadek FPS na np. 30 sekund po czym powrócić do stanu normalnej pracy.

Zastanawiający dla mnie jest fakt, że wiatraczki nigdy nie zmieniają “tonu” wydawanego odgłosu, jakby to że komputer ma 10 stopni czy 110 w ogóle nie miało znaczenia, czy da się ustawić prędkość wiatraczków w zależności od temperatury CPU lub GPU ? Czy może coś innego mam jeszcze zrobić?

Cześć

Może warto już wymienić pastę na nową? Samo czyszczenie wentylatora to nie wszystko.

Zgadzam się, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć, czy nie ma jakiegoś łatwego sposobu na podkręcenie wentylatora?

Cześć

Zacznij od wymiany pasty. Jak nie pomoże zaczniesz się martwić czy i jak regulować obroty wentylatora.

Moim zdaniem, sadząc po tym co piszesz, działa on poprawnie.

Możesz ewentualnie sprawdzić czy jest prawidłowo podpięty do płyty ale zapewne tak jest.

równiez polecam wymiane pasty najlepiej zalman stg2;]