Wiatrak w Fortronie

Witam mam pytanko :wink: a mianowicie: Jakies 2 miesiace temu kupiłem Fortrona THA-P 350 W i od pewnego czasu wiatrak w nim sie nie kreci ! Czy to normalne ?? Dodam jeszcze ze komputer jest bardzo stabilny tzn. bez zwiechów,resów itp. Nawet podczas grania nie kreci sie!

Pzdr

Skoro się nie kreci tzn że coś się uszkodziło.

Czytałem gdzies ze jesli komputer jest mało obciążony to ten wiatrak sie niie kreci

Sprawdzałeś że on sie nie kręci bo one podobno pracują bardzo cicho

Jak się wcześniej kręcił, to powinien dalej się kręcić. Pewnie spalony, podłącz go w inne miejsce i zobacz czy będzie się kręcił. Z budowy THA-P nie wygląda na przystosowanego do pracy na pasywnym.

Hmmm… dziwne zasilacz ma dopiero 2 miesiace ;/! Zauwazylem ze w ogole nie da sie nim krecic tak jakby i cos zachaczał…

Rozkręć sprawdź.

Sprzęt zwykle siada w 1-3 miesiącu użytkowania.

Ten zasilacz nie ma pasywnego chłodzenia dlatego coś się uszkodziło. Ponieważ masz go pewnie z allegro i na pewno już nie masz gwarancji ( tydzień lub miesiąc gwarancji rozruchowej) dlatego rozkręć zasilacz i sprawdź wiatrak. W najlepszy wypadku mógł się wentyl zatrzeć więc naoliw go w najgorszym razie będzie do wymiany. Możesz spróbować uruchomić wiatrak poza zasilaczem dzięki temu będziesz wiedział czy stało się coś z nim czy z zasilaczem.

A tak poza tym mam Fortrona 400W z allegro rok gwarancji od pół roku i wszystko cacy.

DraaK Jest bardzo cichy ? ten Twój Fortron ?

http://www.allegro.pl/item176645308_ult … r_fv.html- tak wygląda mój zasilacz Teoretycznie wiatrak jest typu Noise Killer i ma 12 cm. Cichość/głośność to rzecz względna, więc powiem tak zasilacz nie jest bezgłośny, może nie jest bardzo cichy ale z całą pewnością jest cichy. Dlatego dla ludzi mających fijoła na tym punkcie to nie jest zasilacz natomiast dla normalnego użytkownika powinien być dobry, słychać że pracuje (wiesz więc że działa) i moim zdaniem jest kultura pracy powinna być do zaakceptowania dla zdecydowanej większości. Po zatym jest do zasilaczy które ma ją regulowany wentylator w zależności od obciążenia można podpiąć metodą “chałupniczą” ale łatwą wentylator np Arctic Cooling TC 80 mm który będzie wywiewał powietrze z zasilacza.

A czy bez tego wiatraka moze chodzic zasilacz ? Nic sie nie stanie komputerowi ani zasilaczowi ?

Przecież teraz też nie chodzi, możesz dać mu nawiew np suszarka do włosów, kiedyś chłodziłem tak swojego Durona 750 jak wentyl mi się rozsypał na kawałki.

Rozkręć zobacz może jakiś kabel się wkręcił w śmigło.

Dzieki za porady Tobi troche mnie uspokoiłes :wink:

tak reklamują je sprzedawcy z allegro - rzeczywistość jest trochę inna , wcale nie są takie ciche - ja w swojej zasiłce wentylator wywaliłem zaraz pierwszego tygodnia (fakt - mam hopla na punkcie ciszy :slight_smile: ).