Widoczne Wi-Fi w systemie z modemem E3131

Nigdy nie używałem bezprzewodowego internetu, więc mam takie dyletanckie pytanie:

Podpiąłem modem Huawei. Kiedy klikam na dostępne połączenia w windows 8 pokazują mi się jakieś połączenia Wi-Fi, są zabezpieczone WPA2-PSK. Dziwi mnie to bardzo, bo laptop nie ma wbudowanego Wi-Fi, a przynajmniej w specyfikacji jest tylko 802.11 bg/n 1 X 1, Bluetooth w. 4.0, Gigabit Ethernet [10 / 100 / 1 000].

http://www.samsung.com/pl/support/model/NP350E5C-A05PL-techspecs

Skąd te połączenia? Czy to normalne, że modem odbiera sygnał wi-fi?

To jest właśnie wifi

…czyli, poza modemem, Twój laptop ma kartę sieciową bezprzewodową, która odbiera pobliskie routery sąsiadów. Chcesz to wyłączyć? Otwórz Panel sterowania > Centrum sieci i udostępniania > po lewej Zmień ustawienia karty sieciowej i tam PPMyszy na ikonie WiFi (nie Huawei!) wybierz Wyłącz.

Czy to znaczy, że kiedy ta opcja jest aktywna to mój laptop też jest widoczny dla innych?

Laptop nie! Jedynie router bezprzewodowy - jeśli go masz i używasz - tak. No, ale Ty używasz modem mobilny, więc routera chyba nie masz?

Nie mam routera. Tylko ten modem E3131 do Aero2.

Miałem na myśli to, czy skoro ta karta odbiera jakiś sygnał to czy też wysyła, ale chyba nie, sądząc po twojej odpowiedzi. Chociaż wolałbym żebyś to potwierdził.

A ta karta sieciowa czymś się różni od modemu? Czy bez modemu też bym mógł odbierać sygnał Aero2? Może ona jest tylko do Wi-Fi? A ten modem to inne pasmo sygnału - tj. GSM?

http://pl.wikipedia.org/wiki/GSM_900

Jak mam sprawdzić co to za karta i jakie są jej parametry?

Zdawało mi się, że modem też jest kartą sieciową (albo przynajmniej pełni taką rolę) sądząc po tym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_sieciowa

Czyli rozumiem, że mogę odpiąć modem i iść do hot-spotu i wtedy się połączyć przez Wi-Fi bez żadnych dodatkowych urządzeń? Tylko wtedy musiałbym zabezpieczyć połączenie w opcjach jakiegoś programu obsługującego tą kartę lub w opcjach windows, tak?

Ale gdybym miał router (z Wi-Fi) to rozumiem, że wtedy on byłby widoczny dla innych doĸładnie tak jak jak ja widzę innych i powinienem go zabezpieczyć w opcjach oprogramowania danego przez producenta routera?

No, kupa pytań, na które nie zawsze da się odpowiedzieć jednoznacznie.

  • Laptop , czyli jego karta sieciowa , też wysyła określony sygnał w przestrzeń tyle, że jest on pozbawiony znacznika (nazwy) określonej fachowo symbolem SSID. Dlatego Twojego laptopa nie widzą okoliczni użytkownicy internetu. Nazwę tę obserwujesz w okolicznych routerach, bo one ten symbol SSID, w przeciwieństwie do laptopa, wysyłają w przestrzeń wraz z sygnałem.

  • Modem (faktycznie jest to pewnego rodzaju karta sieciowa!) to urządzenie do łączenia się z tzw. siecią mobilną, najczęściej płatną, i tylko z nią. Modemem nic więcej nie odbierzesz, tylko owe sieci mobilne, np. GSM, T-Mobile, Aero itp.

  • Karta sieciowa laptopa jest przeznaczona do internetu bezprzewodowego (WiFi) i ma zastosowanie przy zainstalowanym w pobliżu (w mieszkaniu) routerze lub punkcie dostępowym WiFi, płatnym albo bezpłatnym, czyli tzw. Hot Spocie. Jeśli jest bezpłatny, to stwierdzisz to z łatwością na liście punktów widzianych przez laptop, idąc z nim gdzieś do miasta.

  • Używanie karty sieciowej i routera wiąże się z zabezpieczeniem “wchodzenia” na ów router przez stosowanie szyfrowania , np. WPA2 tak, aby tylko właściciel mógł korzystać z tego routera, a nie np. sąsiad zza ściany( :!: ), gdyby router nie był zabezpieczony. Zabezpieczenia dokonuje się oprogramowaniem routera, a hasło tego zabezpieczenia powinien znać jedynie właściciel.

To tak pokrótce i w uproszczeniu na Twoje pytania. Temat jest bardzo szeroki.