Wiejski WLAN

Witam!

U mojej babci w niewielkiej wiosce jest dużo chętnych na internet, jednakże dla większości opłaty rzędu 50zł są zbyt duże, zwłaszcza że trzeba jeszcze mieć telefon stacjonarny.

Koncepcja jest taka, żeby zrobić internet podzielony(np. z Netii) bezprzewodowy - WLAN.

Jednakże mam parę pytań:

  • Czy zwykły WLAN technologia n nadaje się do tego ?? Odległości będą koło 300-400m.

  • Jakie mogą być koszty: router(Access point), karty sieciowe, anteny,

podłączonej do routera i sterczącej na dachu, a reszta osób kupuje specjalne anteny czy karty sieciowe, żeby nakierować je na punkt dostępu ??

  • Czy zrobienie tego jest skomplikowane ?? (W domu mam tylko LAN i VoIP)

  • Wiem że najlepiej użyć sprzętu jednej marki, może ktoś podać markę i modele odpowiednie ??

  • Czy da się VoIP ustawić, żeby sąsiedzi też mogli go uaktywnić ??

Nie wiem czy opłaci Ci się zakładanie takiej sieci jeśli ma to być >50zł/mc.

Możesz popatrzeć na forum trzepak.pl :smiley:

Zazwyczaj takie sieci zakłada się w technologi 54g albo b nie wiem jak jest z technologią n bo jest stosunkowo nowa. Jeśli chodzi o ceny to zobacz np na strone http://www.wirelesslan.com.pl/ musisz mieć router antene sektorową a odbiorcy karty sieciowe z antenami zewnętrznymi rodzaj anteny w zależności od odległości on anteny nadającej sygnał zrobienie tego raczej nie powinno być skomplikowane to nie jest nic innego jak po prostu radiowa siec lan więc chyba poradzisz sobie :stuck_out_tongue:

Thewebmaster123

Spoko dobrze że chociaż nie jest to skomplikowane :slight_smile: Później tylko limity poustawiać dla amatorów torrenta, statyczne IP, dostęp wyłącznie na adres MAC karty sieciowej, WEP2 i jeszcze coś tam…

stealth

To mają być 4-7 osób w max odległości od Access Pointa 300m. Akurat mam wysoki dom, tyle że dach z mocnej blachy, więc trzeba będzie pewnie 1m co najmniej nad dachem.

Planuje kupić Net24 na 2-3 lata, 2Mb - 6Mb. Chyba można legalnie dzielić, bo nie chce mieć problemów z byle czego…

Generalnie muszę dokładnie wiedzieć jakich anten potrzebuję i AP od moich potrzeb. Bo 100-300m to nie dużo, ale jak przyjdzie zła pogoda czy coś, to już prędkość spada.