Większa ilość pamięci RAM zmniejsza indeks wydajności systemu?! Dlaczego pamięci nie chcą działać w trybie Dual-channel?!

(sewer6) #1

Kupiłem sobie ostatnio 2 Gb pamięci Ram DDR 2, 800Mhz, CL6, aby dodać ją do mojego komputera, gdyż miałem tylko 3,5Gb (1x2Gb, 1x1Gb, 1x512Mb). Ułożyłem kości tak, żeby dwie pierwsze działały w trybie Dual-channel, gdyż są parametrami identyczne, a dwie pozostałe w dwa kolejne gniazda. Wtedy się zdziwiłem, bo indeks wydajności mojego systemu spadł z 5,0 do 4,7 właśnie przez ram. Dlaczego tak się stało? Czyżby stara kość była zbyt wolna i ciągnęła ze sobą w dół resztę? W takim razie lepiej jest mieć ramu więcej, czy mniej, ale szybszy? I czy możliwe jest, żeby dwie pierwsze kości pracowały w trybie dual-channel, a dwie pozostałe nie? Czy to podniesie wydajnośćmojjego komputera? Jakie ustawienie będzie najlepsze?

O to moje pamięci:

1.Goodram, Hynix, DDR2, 2Gb, 800Mhz, CL6

1. App -store, Hynix, DDR2, 2Gb, 800Mhz, CL6 (nowo kupiona)

2. Hynix, DDR2, 1Gb (z roku 2006 lub 2007)

3. Incom, VRAM, DDR2, 512Mb (kość bardzo stara, z 2004 lub 2005 roku, ona zaniżała indeks)

Moja płyta główna: ASRock Alive NF4G-DVI

Procesor: AMD Athlon 64 X2 5000+, 2,70 GHz

(Cedar) #2

Nie każda płyta główna umożliwia działanie pamięci RAM różnych pojemności w trybie Dual Channel a w Twoim przypadku jest jeszcze jedna para niezgodna pod względem pojemności.
Podejrzewam, że w przypadku zestawu 2 x 2 GB + 2 x 1 GB nie będzie problemu z trybem DC
Sprawdzałeś same dwie pamięci 2 GB czy działają w trybie DC?
Możesz też sprawdzić z ciekawości czy po zamontowaniu tylko 1 GB + 512 MB ten zestaw będzie dział w DC.

PS. GB, MB, RAM a nie Gb, Mb, ram.

(askow) #3

Ten incom jest taktowany 667? Wywal go i wszystko zagra. Nie przeceniaj właściwości dual chanel. 

(Juniorek) #4

nie wiem, czy wiesz i na ile jest to prawdą co napisał sprzedawca z aukcji, ale podobno te kości nie działają z chipsetami nVidii… twoja płyta jest właśnie na takim chipsecie…

najlepiej wywal wszystkie kości oprócz  tej nowej i zobacz, czy bios ci ją poprawnie widzi…

(sewer6) #5

Na początku nie chciało mi się sprawdzać różnych kombinacji, gdyż najczęściej jak zmniejszę ilość pamięci to muszę resetować BIOS, ale widzę, że będę musiał jednak popróbować.

Mam jeszcze jeden dziwny problem, mianowicie w BIOSie moje pamięci wszystkie pokazywane są jako 667MHz. Czemu tak jest?

(Cedar) #6

Bo jedna z zamontowanych pamięci ma częstotliwość nominalną 667 MHz i (prawdopodobnie ta 512 MB) pozostałe są do niej równane w dół. Nie ma możliwości aby zamontowane pamięci pracowały na różnych częstotliwościach.

Nietypowe zjawisko.

(Pc1999) #7

a sterowniki jakby co sprawdzałeś?

(askow) #8

Ja nie rozumiem, przecież napisałem “wywal incoma” taktowany na 667.

(sewer6) #9

Ok, bez incoma chodzi ładnie i szybko, ale takie ostateczne pytanko, czy lepiej jest mieć 4GB w dual-channel, czy 5GB w single-channel?

(Cedar) #10

Ja bym “brał” 5 GB.