Większa oszczędność / wydajność - w stylu trybów z TuneUp


(ORZECHgda) #1

Czy istnieje może aplikacja, dzięki której szybko można by włączać/wyłączać tryb oszczędzania energii lub zwiększania wydajności komputera, poprzez wyłączanie ustalonych wcześniej programów, urządzeń i wizualnych bajerów?

Takie funkcje są w TuneUp Utilities. Szukam bezpłatnego odpowiednika tych trybów.


(Andrzejswit) #2

Z tego co wiem darmowa wersja Advanced System Care miała taką możliwość.


(Marek Krakus) #3

Zwiększanie wydajności komputera np. do gier

-ja polecam Game Booster


(JesperKyd) #4

Jeśli posiadasz sprzęt na AMD to polecam AMDFusion.


(Bogdan_G) #5

Zwiększanie wydajności jest zawsze iluzoryczne. Coś kosztem czegoś. No i szybciej zużywa się dysk, grafika i co tam jeszcze. System szybszy i wydolniejszy, to z programami dobrze dobranymi, które nie zawsze koniecznie muszą startować z systemem. To raz. Następnie, to wyczyszczenie śmieci, błędnych ścieżek i niepotrzebnych różności z systemu. Niejednemu Odkurzacz znalazł ze 6GB pozostałości po aktualizacjach, albo zdziwko kogoś chwyciło, że wyraźnie system przyspieszył po użyciu JetCleana. Te programy mają już bezpieczne ustawienia. Że tak powiem - Higiena potrafi zrobić o wiele więcej niż powery. TuneUp pozostawia tak dużo specjalnie chronionych pozostałości, że nie wierzę w dobre intencje dystrybucji tego programu. Tylko są kolejne obciążenia systemu.

To takie moje zdanie i zarazem rada.


(ORZECHgda) #6

Dokładnie to rozumiem, korzystam bardzo często z: Glary Utilities, CCleaner, Odkurzacz, Auslogics Disk Defrag, Malwarebytes Anti-Malware i Eset Nod32. Dbam o porządek na dysku i korzystam z “lżejszych” odpowiedników popularnych programów.

Jednak podczas bardziej wymagających aplikacji, potrzeba jednak tej mocy poprzez wyłączenie zbędnych usług na czas korzystania.


(Bogdan_G) #7

Wyłączenie niektórych usług może przynieść odwrotne skutki. Moim zdaniem glary, to ciężki szkodnik. Wystarczy autoruns portable. Tak samo, zamiast auslogicsa, może być defraggler portable. Nowy odkurzacz też jest portable.

Pokaż, co masz zainstalowane. Pobierz sobie choćby na pulpit to malutkie portable. http://portable.info.pl/zsoft-uninstaller-portable/ Otwórz i przy ustawieniu wybierz polski język. Wybierz z opcji plik “eksportuj listę” i wyświetli się okienko, wpiszesz nazwę np “log programy” i dasz zapisz. W twoich dokumentach znajdziesz plik w notatniku z zapisem programów. Skopiujesz treść i daj na http://www.wklej.to i tu dasz linka. Następnie z opcji narzędzia tego programu, pokaż co wyświetli Ci się w menadżerze autostartu - daj tu screena.


(Andrzejswit) #8

Przecież Auslogics Disk Defrag to jeden z lepszych softów do defragmentacji, Defraggler się przy nim chowa. Czyszczenie rejestru systemowego nie przyspiesza systemu (a jeśli, to są to wartości milisekundowe, nieodczuwalne). Defragmentacja plików znacząco przyspiesza system. Przed defragmentacją należy uprzątnąć dysk ze zbędnych plików, filmów, gier, programów, czegokolwiek. Przeskanować porządnie system. Najlepiej jest skorzystać z defragmentacji w trybie Boot Time, wtedy więcej plików systemowych program do defragmentacji będzie mógł ułożyć na dysku. Należyte jest również sprawdzić w jakim stanie jest dysk - do tego celu przyda się HD Tune. Sprawdzenie w jakim stanie są podzespoły komputera (czy nie zakurzone) również daje + do optymalizacji. Lista programów zbędnych - tak, przyda się, ale my tylko powiemy, co do czego służy, nie raz spotkałem się z osobą, której przydał się Yahoo Toolbar.


(Bogdan_G) #9

Jedni śpiewają pochwały programom auslogics, drudzy mają przykre doświadczenia. Pozostawiam ta kwestię do uznania. Defraggler oferuje defragmentacje na dobrym poziomie, może być portable i nie obciążać systemu. Jest dużo lepszy od systemowego defragmentatora, ma też zakładkę health i pokazuje temperaturę procesora. Nie instalują się “agenty” auslogics… itp. A jakie są wskazania do częstych defragmentacji?

Trzeba się przyjrzeć programom, usługom, autostartowi i procesom, żeby optymalnie ustawić działanie systemu. Nie tylko szybkość jest wskaźnikiem, ale też zgodność programowa…