Wiele laptopów do jednego routera Wifi - rozłącza laptopa

Witam

Pozwoliłem napisać ten post, bo jestem bezsilny i cały czas nie mogę sobie poradzić z tym problemem, a mianowicie.

  1. Jest router D-Link DIR-300, który podłączony jest do sieci w nietypowy sposób - pełni on rolę switcha. Tzn, w firmie jest sieć, którą steruje serwer. W pokoju, gdzie stoi router jest drukarka, która ma skonfigurowany stały adres IP. Jeśli router będzie podłączony standardowo, tj. kabel internet do wydzielonego portu “żółtego”, to drukarka otrzyma adres z zakresu 192.168.0.XXX, a musi mieć adres z zakresu serwera, aby można ją było udostępnić.

  2. Laptopy 10 szt. łączą się z poprzez WiFi z tym routerem D-Link DIR-300. Wszystko jest w porządku. Drukarka drukuje, bo jest widoczna w sieci. Laptopy ją widzą. Ale nie o drukarce chciałem…

  3. Raz na 2-3 dni, jeden losowy laptop nie może się połączyć, czasem zdarza się że dwa na raz. Nie pomaga:

  • usunięcie zapamiętanej sieci w “Sieci bezprzewodowe”,

  • restart laptopa,

  • restart karty bezprzewodowej,

  • restart routera na 10-15 sekund,

W skrócie, jeśli chcę się połączyć z siecią, otrzymuję wykrzyknik na połączeniu, a inne laptopy w tym czasie bez problemu działają. Drukarka tak samo.

  1. Laptop, który nie może się połączyć, podczas wykrywania problemu przez system Windows7 pokazuje “Serwer DNS nie odpowiada” (chyba tak to brzmiało).

Po mojemu następuje jakiś konflikt i laptop nie może otrzymać adresu IP z puli adresów serwera, które pobiera sobie router ze względu na to, że działa jako switch.

Na serwerze pojawia się co jakiś czas komunikat, że pula wolnych adresów wynosi około 7-10%, ale do zapchania całej puli nigdy nie doszło.

Dane laptopów (te same wszystkie):

  • Windows 7 Professional SP1, 64bit PL

  • DELL Vostro 3350

Wiem, że tutaj jest sporo osób, które znają się na rzeczy i być może uda się namierzyć ten problem.

Dziękuję.