Wielkość czy szybkość RAM-u


(slepciu) #1

Witam

Mam w kompie 4GB RAM-u pracujące z prędkością 1600MHz, w szufladzie w biurku mam jeszcze jedną kość 2GB, ale pracującą z prędkością 1333MHz. Moje pytanie jest takie, czy wydajniejszym rozwiązaniem będzie praca z tymi 4 GB czy z 6 ale wolniejszymi (bo wiem że wówczas wszystkie kości zwolnią). Wiem oczywiście że muszę mieć system 64 bitowy.

Pozdrawiam


(Starchris) #2

W większości przypadków w pamięciach RAM o wiele bardziej liczy się ilość aniżeli szybkość. Dla mnie bez wątpienia wydajniejsze będzie 6GB 1333 MHz niż 4GB 1600 MHz. Po za tym podaj model płyty głównej bo czasem można włożyć pamięci tylko w odpowiedniej konfiguracji.


(slepciu) #3

Dzięki za odpowiedź. Co do płyty głównej to jestem spokojny, że obsłuży te pamięci. Mam Gigabyte H55M-USB3.


(surface) #4

Według mnie nie do końca liczy się ilość a nie szybkość.Zależy do czego wykorzystujesz PC jeżeli mówimy o Cad-zie,Photoshopie Corelu,najnowszych (słabo zoptymalizowanych pod PC ) grach to liczy się ilość.

Jeżeli mówimy o mniejszych aplikacjach mniej pamięci-o żernych np.przeglądarka to liczy się szybkość niektóre aplikacje potrzebują szybkiego dostępu do pamięci


(system) #5

W związku z 2-kanałową obsługą pamięci przez Twoją płytę główną, najkorzystniejsza byłaby opcja “2x identyczne pamięci”, np. 2 x 2 GB lub 2 x 4 GB, która w sumie może być szybsza niż 4 + 2 GB. Warto to przećwiczyć osobiście na testach pamięci programu AIDA64 lub starszego Everest.


(Pharun) #6

Ostatnio na Benchmark.pl był reportaż połączony z testem wydajności pod względem szybkości pamięci. Różnice oczywiście były na korzyść szybszej pamięci ale… tak nieznaczne że nie warte zachodu! Testowane przy grach i programach na każdy możliwy sposób kości dały jednoznaczną odpowiedź - zysk na szybkości jest niewielki. Testowanie w najnowszych grach dało w NAJLEPSZYM wypadku NIECAŁE 2FPS RÓŻNICY w płynności obrazu. Jesteśmy w tej chwili na takim etapie rozwoju oprogramowania że ważniejsza mimo wszystko jest ilość a nie szybkość-powyżej pewnej granicy szybkości nie ma żadnej różnicy dla użytkownika.


(sla17) #7

Różnica pewnie by była, gdybyśmy mieli kości 2133/2000MHz (i najlepiej jeszcze podkręcone :D) i nagle przeszliśmy na 1333MHz. Ale tak, Niecałe 300MHz różnicy za wielkiej nie zrobi :stuck_out_tongue:


(slepciu) #8

Dzięki za wszystkie informacje. Teraz mam 2x2GB (dual channel) i wychodzi na to że korzystniej będzie dołożyć te 2GB kosztem obniżenia taktowania. Wiem oczywiście że najlepiej było by dołożyć 2x2GB, albo 2x4GB, ale cała rzecz polega na tym, że nie chcę wydawać kasy, a jak pisałem w biurku leży mi ta dodatkowa kość.