Wielu userów na łączu bezprzewodowym routera Linksys 54WRTGL

(Yakuza69) #1

W ustawieniach standardowych Tomato jak i w podobnych proporcja także dd-wrt, software obsługuje 128 klientów. W moim przypadku jest ich wyłącznie 20. Mimo to klienci podłączeni do sieci odczuwają problemy z swobodnym przeglądaniem stron, ponadto dodam że nikt nie używa otoczenia sieciowego w celu udostępniania plików. Na pierwszy rzut oka można by domniemać że chodzi o słabe łącze ale w rzeczywistości tak nie jest. Przeprowadziłem kilka testów na swoim sprzęcie i wyniki są takie same. Natomiast dodając kolejny komputer za pomocą LAM skrętki nie ma powyższych problemów. Co może być przyczyną problemu ?

(Fokal) #2

Szyfrujesz połączenia wifi? Jeśli tak to być może router (procesor) jest za słaby, żeby obsłużyć taką liczbę użytkowników.

(Yakuza69) #3

Tak, szyfruję metodą WEP (najprostszy sposób). Mam bardzo dobre routery Linksys 54WRTGL, dziwię się że to możliwe. (?)

(Fokal) #4

Jest to możliwe bo każde urządzenie tego typu jest ograniczone wydajnością procesora, który to głównie odpowiada za szyfrowanie/deszyfrację danych. Przy 20 osobach intensywnie korzystających z wifi to nawet tańsze mikrotiki z relatywnie mocnymi prockami mogą się łamać. Co do tego linksysa to fajne urządzonko, mam bliźniaczą konstrukcję ovislinka 1600 na tomato i sobie chwalę, ale jak napisałem wcześniej pewnych ograniczeń nie przeskoczysz.

Fonster , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Yakuza69) #6

Chcesz mi powiedzieć że router szyfruje stronę po stronie każdemu użytkownikowi ? Z mojego punktu widzenia każdy user łącząc się z siecią tylko raz prosi router o rozszyfrowanie swojego połączenia, a gdy nastąpi połączenie z siecią internet przegląda swobodnie internet. Bo na szyfr WEP mówimy klucz a klucz używamy tylko przy łączeniu a po nim gdy jesteśmy w środku po co szyfrowanie?

(Fokal) #7

Szyfrowanie ma nie tylko zabezpieczyć sieć przed nieautoryzowanym dostępem do sieci, ale także ma uniemożliwić (lub chociaż utrudnić) "podsłuchanie" przesyłanych danych, dlatego też każdy pakiet jest szyfrowany.

(Yakuza69) #8

Dzięki, spróbuję bez szyfrowania na samym MAC.

(Fokal) #9

I jak tam testy? Poprawiła się wydajność sieci bez stosowania szyfrowania?