Wieszający się komputer po doinstalowaniu nowego ramu

Mam:

A64 3000+

G-Force 6800 Ultra 2400

Epox 8KDA3J

1GB TwinMOS 400 MHz

I kiedy do tego zestawu dokupiłem sobie 512 Ramu też TwinMosa to komputer zaczoł się wieszać bez ostrzeżenia. I tak naprawdę nie wiem co jest tego przyczyną. Z jednym Gigabajtem chodzi dobrze, jak jest 1,5 komputer się wiesza. Myślę że to wina płyty głównej.

Ale czy jest jakiś program który powie mi co wywołuje błąd. Czy to płyta głowna, czy jakiś inny komponent.

Ram jest napewno dobry, bo wymienieli mi wszystkie kości na nowe.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Niekoniecznie. A raczej, wydaje mi się (i jest to “widzimisie” poparte własnym doświadczeniem), że przyczyna jest bardziej prozaiczna :slight_smile:

Na przykład memtest86. Ale zanim stracisz kilkanaście godzin (bo tyle powinien trwać wiarygodny test) na sprawdzenie pamięci, poświęć kilkanaście minut na sprawdzenie czy obie (wszystkie) kości mają te same parametry - szybkość taktowania, parametr CL itp, itd. Jeśli nie - zamień kolejność w slotach, tak aby te wolniejsze, “gorsze” były umieszczone przed tymi “lepszymi”. Sprawdź opi na płycie lub w instrukcji do niej jak są numerowane i jak są zamontowane sloty pamięci.

Jeśli tak - jesli są identyczne - testuj, i wymieniaj w sklepie na dobre - do skutku :slight_smile:

P.S. Jednakowość kości pamięci ma szczególnie duże znaczenie jeżeli twoja płyta główna obsługuje tryb dual channel i jeżeli zależy Ci aby RAM w ten sposób pracował.

Jak dostałem te nowe ramy to sprzedawca wymianił mi wszyskie stare na nowe(duale). Wszyskie kości są dosłownie identyczne. Ten sam CL taktowanie. Zmiana kolejności nic nie pomaga - sprawdzałem.

Ps. nie mam dual channel mam 3 sloty w każdej po 512mb twimosa identycznych

Jakiego systemu używasz może doinstalować SP2 dla xp, albo może twoja płyta nie obsługuje więcej niż 1GB

Obsługuje ta płyta 1 GB Ramu a nawet 3 GB ramu.

Ale przyczyna jest dla mnie najważniejsza. Zna ktoś jakiś program kótry po zawieszeniu się komputera zarejestruje co było przyczyną.

Ja miałem podobny problem. U mnie pomogło zmniejszenie z 400 na 333. Może to jest sposób na twój problem. Pozdrawiam

u mnie też to pomaga, ale i tak raz na jakiś czas komputer się wiesza, rzadziej ale się wiesza może raz na tydzień, ale to nie rozwiązuje całkowicie problemu.

a może trzeba podnieść napięcie dla ramu.

ale czy ramy się nie spalą, o ile mam podnieść?