Wifi w Inowrocławiu

(Barokim) #1

Witam. Niedługo będę szczęśliwym (mam nadzieje posiadaczem) Noki E51 z Wifi. I właśnie chciałem się spytać, czy w Inowrocławiu jest dużo miejsc gdzie taki sygnał można załapać, bo niestety jedyny oficjalny hotspot jest w ratuszu Na Roosevelta... Jeśli można, prosił bym też o konkretne miejsca... Z góry thx.

(niezDarek) #2

pochodź z telefonem może znajdziesz jakieś niezabezpieczone sieci, tylko przypomina że łączenie z prywatną siecią bez zgody właściciela łącza jest nielegalne

(MrAsusrp6) #3

Jeżeli sieć jest niezabezpieczona i udostępniona ?

Korzystaj do woli , na pewno nie jest to przestępstwo.

(niezDarek) #4

no prawnikiem nie jestem ale rozumiem to troszku inny sposób, jak dla mnie jest to raczej niezgodne z prawem ponieważ łączysz się z siecią, otrzymujesz IP, wchodzisz na stronkę zostawiasz swoje ślady w postaci adresu IP że przebywał na stronie, niejako podszywasz się pod właściciela sieci operujesz jego adresem IP, poza tym ie ma przecież obowiązku zabezpieczania sieci WiFi

(MrAsusrp6) #5

Skoro właściciel nie zabezpieczył sobie sieci to moim zdaniem ją udostępnił.

(niezDarek) #6

a jak zostawisz rower przed sklepem nie zapięty to tez każdy może sobie go wsiąść i się przejechać, bo skąd ma wiedzieć czy przypadkiem nie chcesz udostępnić aby każdy mógł sobie nim pojeździć ??

(MrAsusrp6) #7

Obracasz kota ogonem ,a to nie to samo.

Posiadając router np.w bloku musisz mieć świadomość że nadaje on sygnał radiowy ogólno dostępny.

Jeżeli go nie zabezpieczysz to wyrażasz zgodę ( może i nieświadomie ) na korzystanie z niego przez innych użytkowników.

Musisz ? A jeśli jakiś informatyk założył mi sieć i nie powiedział to co ?

Nie , to nie jest odwracanie kota ogonem , to bardzo dobry przykład .

To jest zwykła kradzież

(Barokim) #9

Uhuhu, ale dyskusja rozgorzała, ale jednak może ktoś zna konkretne miejsca... Aha, przy okazji czy przez E51 da się złapać sygnał z livebox tp (bo chyba sąsiad ma;)

(MrAsusrp6) #10

A to już twój problem.

Nie zabezpieczyłeś ,pretensje do samego siebie.

Karane jest łamanie zabezpieczeń a nie korzystanie z wifi.

Czy korzystanie z niezabezpieczonej sieci wymaga jakichkolwiek innych czynności niż uruchomienie standardowo skonfigurowanego komputera? Jeżeli nie, to nie można mówić o nieuprawnionym korzystaniu, gdyby jednak dysponent łącza wezwał nas do zaniechania korzystania, mamy obowiązek to zrobić natychmiast.

Jeżeli jednak zalogowanie się do sieci wymaga poznania danych tej sieci i przeprowadzenia czynności co do których mogę przypuszczać iz dotyczą użytkowania łącza, które jest własnoscią innej osoby, to muszę założyć iż korzystanie z tego zasobu wymaga jego zgody (nie mam jej domyślnie). Co do szkody to jest ona oczywista gdyż korzystający z nielegalnego dostępu do łącza osiąga korzyść materialną w postaci braku opłaty za korzystanie.

To tyle co miałem do powiedzenia w tym temacie :slight_smile:

Kolor zielony jest zastrzeżony dla moderacji, więc usunąłem go z posta.

Areh

(Barokim) #11

Już chciałem powiedzieć, że tu mamy off-top, ale zobaczyłem że temat został przeniesiony do kategorii "na luzie" więc luz. Ale moim zdaniem ta toczona dyskusja powinna zostać przerwana, bo myślę że ostatni post bananjpa wszystko wyjaśnia, i zgadzam się z nią w 100 %. Czułem że nie wiele jest tu wiary z Ina, nie spodziewałem się niczego wielkiego, ale jak ja coś znajdę, to zamieszczę tu przybliżony adres, nieoficjalnych hotspotów. Aha, i jak z tym livebox em???

(niezDarek) #12

tak za pomocą e51 połączysz się z livebox'em

jeśli chodzi o legalność łączenia się z niezabezpieczoną siecią to dobra może jest to legalne ok ale nie chodzi tu głównie o stosunek prawa do tego tylko głownie o moralność, zresztą tak w ogóle ja takie łączenie się z niezabezpieczoną siecią podpiął bym pod Art. 5 Kodeksu Cywilnego

(Barokim) #13

Ale pomyśl, zostawienie swojego wifi niezabezpieczonego, jest jak zostawienie banknotu 50zł na ulicy, nie można się dziwić gdy ktoś z niej skorzysta... Thx za info o liveboxie, mam netie, ale może se kupie live (lub zamienie na mojego f@st800 z dopłatą...)