Win 7 32 a 64 bit wydajność

Witam, mam pytanie odnośnie wersji windy 7. U znajomego który jest posiadaczem wersji 32-dwu bitowej wersji zauważyłem, że u niego gry płynniej działają (ja mam win 7 64 bit). Dodam, że konfigurację sprzętową mamy taką samą: intel core 2duo t6600 2.2GHz 800Mhz FSB, Ge Force GT240M 1GB, 4GB RAM DDR3 i dysk 500GB. Czy winą za niepłynne działanie gier takich jak Gothic 3 może być 64-bitowa wersja systemu? Pytam ponieważ nie wiem czy opłaca mi się robić reinstalację systemu z 64 ma 32 bity.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi ![-o<

Czy ilość FPS znacznie się różni? Zainstalowane te same wersje sterowników i te same programy działające w tle?

a może kolega ma lepszy sprzęt

Teoretycznie na systemie x64 gry powinny chodzić ciut szybciej niż na systemie x86.

Hmm a może kolega mocniej podkręcił sprzęt ?

Nie ma podkręconego sprzętu, powtarzam: mamy takie same komputery, Sterowniki te same. Tak z ciekawości pytam czy system 64 ma wpływ spowalniający na apilkacje 32

Powodów może być wiele. Może ma uruchomione w tym czasie inne programy, ma zdefragmentowany dysk, nie ma syfu na kompie…

Widziałem wiele kompów. I przyznam szczerze, niezależnie od konfiguracji i OS-u nie spotkałem takiego, na którym G3 działałby zupełnie płynnie.

Co do bitów: w Twoim przypadku 64 bity mają sens, bo masz 4 GB RAM-u. 32 bity nie jest w stanie tyle zaadresować (podobno można to zmienić, ale nie pytaj mnie jak, poza tym granicy 4 GB nie przeskoczysz). Teoretycznie 64b nie powinno spowalniać pracy aplikacji na x86. A jak to bywa w praktyce, jest z tym różnie. Jednak powiększa się baza aplikacji na x64 i przyznam ze takiemu WinRAR-owi daje to kopa. Gdybyś miał mniej RAM-u to sens miałaby wersja x86, ponieważ x64 zajmuje nieco więcej RAM-u ale nie wiem ile dokładnie wynosi ta różnica.

Moim zdaniem ten zabieg sensu nie ma. Stracisz dostęp do około 750 MB RAM-u (może być mniej), a na wydajności nie zyskasz.

Ferchiron i to jest konkretna odpowiedź. wielkie dzięki za informacje.

P.S. Syfu na kompie nie mam :wink:

Co do zapotrzebowania na ram systemów x64 i x86 u niektórych wynosi to około 10mb a u innych 0MB. U mnie np: XP SP3 i XP x64 SP2 zjadały dokładnie tyle samo ramu.