Win 7 Professional czy Ultimate?

64-bitowe aplikacje nie potrafią ładować 32-bitowych bibliotek. Z tego wynika fakt, że potrzebujesz 64-bitowych rozszerzeń powłoki (bo explorer.exe jest 64-bitowy), 64-bitowych wtyczek (BHO) do Internet Explorera itp. Ale nie do końca nawet, bo niektóre rozszerzenia programów 32-bitowych będą spokojnie działać, np. Notepad++ i jego “Edit in Notepad++” pojawia się, bo nie opiera się o rozszerzenie explorera.

Tak samo nie działa na przykład to, że ikonki plików PDF nie są podglądem ich zawartości - Adobe Reader nie oferuje 64-bitowego rozszerzenia, tak samo np. Office - a z kolei XPS Viewer już pokazuje jak trzeba. To jedyny problem z x64 jaki obecnie znalazłem, oprócz niemożności zainstalowania niepodpisanych cyfrowo sterowników (ale to tylko dlatego, że zachciało mi się szyfrowania przez FreeOTFE).

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następny Windows będzie tylko w wersji x64, więc w sumie nie ma tak wielkiego znaczenia tutaj nasza dyskusja :wink: Ale fakt, obecnie nie do końca widzę sens instalacji x64 jeśli ma się mniej niż te 4 GB RAM.

ja mam windows ultimate

I z pewnością z jego funkcji nie korzystasz :twisted: