Win 98 - jak znlesc brakujace GB?

Od pewnego czasu głowie sie na problemem zaginonyxch GB na dysku D ( system win 98)

Na C mam system na D natomiast pare katalogów z plikami i nic wiecej ( w sumie na D jest ok 500-600MB) mimo iż D w sumie ma 6 GB to jednak pisze mi iż mam tylko 450 MB wolnego miejsca.

Gdzie szukac plików czy folderów albo innych "śmieci które aż tyle miesca "połykaja,pownienem miec ok 5.5 GB wolnego miesca na D.

wirusy itd. wykluczam,bo system biega jak ta “lala”,wiec tego nie biorę pod uwage wogóle.

Gdzie szukac w WIN 98 problemu z zagionymi Gigabajtami?

P.S: co to za plik W98undo.dat? zajumje na D aż 118 MB.

na wstępie ten plik to kopja z poprzedniej instalacji mozna usunąć .

jak poszukać pozostałych śmieci .

o teraz zobaczyłem że to o D: chodziło . na pewno sprawdź scandiskiem i potem tym vc zobacz czy nie masz jakiegos wielkiego hiden pliku

ew. dobry jet total comander ale trzeba włączyc opcję pokazuj wszystkie pliki.

  1. włączyć w opcjach folderów: pokaż wszystkie z pliki 2. najlepiej poszukac na necie vc-volkov commander

to taki maleńki norton commander najlepsza jest wersja 4.05.

  1. wykonac skanowanie scandiskiem z zaznaczona opcja automatycznie us… 4. skasować zawartość folderów c:\windows\temp i c:\windows\temporary internet files, oraz pliki po skandisku np: del c:*.chk oczyścić kosz oczywiście. A może miałeś zainstalowaną jakąś aplikacjię Symanteca to możliwe że w koszu masz drugą kopię kosza tzw. kosz protected tak samo można skasować . i jeszcze sprawdź pliki ukryte jakie maja rozmiary może ustawiłeś dla win wielki swap i on zajmuje tyle miejsca. I jeszcze jeden drobiazg jak masz np fat16 na dysku to mozliwe że są wielkie klastry i to może spowodować sytuację jak jest dużo małych plików że np dane zajmujące 500 MB na dysku zajmą 850 MB - częściowo pomoże defragmentacja dysku ale lepiej unukać małych plików np kliparty.

Witam.

Mam bardzo podobny problem. A w związku z tym:

Czy na dysku D: wykorzystywanym jako przechowalnia, oprócz tego co ja sam na niego skopiowałem, są pliki lub foldery zainstalowane przez System z dysku C: potrzebne do obsługi dysku D:. Czy wszystko czego ja nie skopiowałem na niego mogę usunąć?. Jest na nim np. plik o nazwie Pagefile.sys = 604 MB! Inne pod względem pojemności są do pominięcia. Nie instalowałem na nim żadnego Systemu. Na C: mam Win98SE. Przeoczyłem - mam kilka programów które zainstalowałem na dysku D:.

Plik Pagefile.sys mozesz kasowac na spokojnie.

Jeśli na dysk D niczego nie przenosiłes lub instalowles to samoistnie :!: nic sie tam znalesc nie moze.

Dzięki Krzysiek21. Dodam że to co mnie interesowało, to były pliki i foldery ukryte. Wszystko to przeniosłem na dysk C: dla bezpieczeństwa. Po restarcie (miałem pewne obawy) wszystko chodzi dobrze. Czy to samo można zrobić z partycjami, kiedy to jedna z nich jest potraktowana jak w moim przypadku dysk D: jako magazynek?

Ehh chyba pójde najprostszą drogą,czyli Fromat dysku D. :lol:

Napiszcie mi czy przy formacie samego D ( bo nigdy nie formatowałem innej partycji poza C) nie porobi mi sie cos z systemem,chodzi mi o to czy się nie posypie.

Coś takiego znalazłem:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=63695

może będzie Ci pomocne.

Czy możesz znasz odpowiedź na moje ostatnio zadane pytanie?

może tutaj coś znajdziesz:

http://www.searchengines.pl/phpbb203/index.php?showtopic=9576&hl=delpart

Co do C to nie jestem pewnien,bo skoro masz na system to trzeba uważac,z innymi partycjami mozesz bez obawy robic to samo - pod warunkiem iż nie masz tam drugiego systemu zainstalowanego.Lub jakiegos ważnego programu dla ciebie ( ale programy głównie isntaluje sie na dysku systemowym.)

Jescze raz dziękuję. Bardzo mi pomogłeś.

Ja nie mam wiedzy by odpowiedzieć na Twoje pytania.

Liczę że podane linki będą Ci pomocne.

nikt nie zna odpowiedzi? :?

Złączono Posta : 11.07.2006 (Wto) 12:36

Odswieżam temat bo nie mogę sobie z problemem poradzić.

Otóz bardzo szybko znika mi na C miejsce aktulanie mam tylko 50 mb wolnego?

Gdzie do cholery znalesc resztę?

Napisze tylko iż na tym C nie mam żdanych dużych plików ,sam system plu programy .

Powinienem mieć na C ok 3.5 GB wolnego.Gdzie to szukać?

Czy mogło sie to porobić np. poprzez częste sprawdzanie dysku C?

Chodzi mi o scandiska.

Masz jakiś program symanteca.

Zobacz co one wyprawiają :?

jeśli system masz na C to podczas formatowania D nic nie powinno się wydarzyć z systemową partycją

Sęk w tym iz nie mam żadnego programu Symanteca,juz nie wiem gdzie szukac przyczyny :? :? :? :?

Zobacz jeszcze tu :slight_smile:

Przeczytałem i dalej jestem zielony,mam FAT a tam jest w duzej mierze pisane o NFTS.

Gdzie dalej szukać przyczyny? ktoś wie?

Bo już chyba ostatecznoscią jest FORMAT :-x

rozmoar dysku C to dokałdnie 3.11 GB,aktulanie na dysku teraz mam wolnego…608 KB… :?

Cos zrzera mijesce, ale format nie daje pewności że bedzie Ok, kolega ma taki problem, ze partycje wszystkie są dobre tylko ostatnia jest wadliwa, tzn. ma pojemnośc 9 GB a mozna wgrav 2 wiec…u kolegi okazało sie ze dysk jest padniety. A u Ciebie rozwiaxzaniem moze byc pełen format ze zdjeciem partycji i ponownym załozeniem :):slight_smile:

Padniecie dysku tez biore pod uwage i stad moze ten problem,przejzałem gruntownie dysk i nic na nim nie ma takiego co mogło by zżerac miejsce.

Ehh no nic,dzieki za pomoc,jakby ktos jeszcze miał pomysł jakis to niech sie dopisze.

Krzysiek21 a jaki masz ten dysk, firma, model, pojemność