Win vista vs 2008

Mam do wyboru możliwość ściągnięca z msdn windowsa vista, 2008, xp, 2000, 2003, 98 i kilka programów. I pytanie co lepiej barć:

-Vistę i wyłączać wszystkie zbędne rzeczy jak kontrola użytkownika, i zoptymalizować by szybko chodziła

-2008 i przerobić na workstation, który podobno jest szybszy do visty.

-a może wziąść 98 :smiley:

Co według Was będzie lepszym wyborem?

Najlepiej XP :smiley: , a tak na upartego Viste. W przerabianie Win2008 moim zdaniem niema co sie bawic, juz lepiej poswiecic czas na doprowadzenie do jako takiego stanu Viste.

Jak do sprzętu w podpisie to może Vistę,chociaż zaraz polecą pewnie komentarze,że Vista to szmelc.

hmm wszystko zależy czego oczekujesz od systemu. Miałem Vistę 64bit zrobioną V-litem z sp1 i muszę przyznać że chodziła całkiem przyzwoicie a mam podobny sprzęt do Twojego jednak nie mogłem się przyzwyczaić do jej “szaty graficznej” i została zastąpiona przez w2k3 32bit (jest dostępna na 180 dni za free). Chodzi jak do tej pory bez zastrzeżeń. Jest masa poradników jak go szybko przerobić nawet widziałem program który robi wszystko za nas. Oczywiście można też użyć n-lite ale to już będzie łamanie licencji :slight_smile:

tak więc:

WinXP jeśli do codziennego użytku

2k3 jeśli do codziennego użytku + trochę większa wydajność (jest to względna ocena)

Vista (tylko 64bit) jeśli do codziennego użytku oraz lubisz przepych na ekranie :wink:

ps. Bawiłem się też ws2008 i muszę przyznać że jest trochę szybszy od Visty niestety ja miałem problemy z dźwiękiem i musiałem zrezygnować. Jeśli jesteś zainteresowany to tu opisałem jak ja przerabiałem go http://www.plonsk.idl.pl/viewtopic.php?f=40&t=879

bierz viste… 2008 to jednak server… bedzie chodziła szybciej od xp albo porównywalnie… nie wyłączaj uac bo chorni komputer… rzczy typu panel wprawadznia na komputerze typu tablet taki itp…

Jeśli chodzi o sprzęt to:

procesor intel core duo 2GHz

ram kingstom 4GB

grafika geforce 9600 M GT

zwykły xp miał już problemy ze sterownikami(bluetooh) i Ram widzi 3 Gb.

na taki sprzet to ze szczerym sumienim vista x64 … ędzie chodziło bardzooo szybko wszsyko :wink:

no i wszystko się wyjaśniło kolego “vegossj2” uaktualnij sobie podpis bo posta pisałem właśnie pod tą konfigurację w nim zawartą. No chyba że to dla kogoś innego. Tak czy siak moje zdanie jest takie że tylko i wyłącznie Vista 64bit.

Mam Windows Server 2008 x64 (po przystosowaniu: http://xp.net.pl/art/2008_opt.html) i chodzi tak jak Vista czyli bardzo dobrze. Używam również Visty x86 i nie mogę powiedzieć złego słowa przez kilku miesięczny okres użytkowania. XP się pozbyłem i nie żałuję.

BTW. Server bardzo szybko się wyłącza :slight_smile:

visty to ty sobie nie sciągniesz microshit robi wszystkich w jajo bo niby jest a nie ma (nie da się ściągnąć bo visty na msdn nie ma :confused: przynajmniej ja nie dałem rady)

Dziwne znajomi mają Vistę Business w x86 i x64 z MSDNAA

Powiem szczerze. Dawno, dawno temu na starszym komputerze (Barton 2500, 1 GB RAM) zainstalowałem Viste i nie za bardzo przypadła mi do gustu. Strasznie ociężała, problemy ze sterownikami, dziwna obsługa dźwięku. Niedawno wymieniłem komputer i nie chciałem pchać się w starego XPeka, więc została Vista x64. Niestety niewiele się poprawiło. XP na tym samym sprzęcie chodzi wyraźnie szybciej. Vista wciąż dziwnie obsługuje dźwiękówki (czyżby nie przez DX?). Sam nie wiem. W XP mam 3 GB RAM, za to VIsta więcej go “marnuje”. Jeżeli wachacie się między XP, a Vista to może warto zainteresować się 2K3? Chodzi najszybciej ze wszystkich znanych mi okienek.

Server 2008 nie miałeś. Z jednej strony dziwne. Nie marnuje ramu tylko rezerwuje go dla programów (Superfetch) - widać nie wiesz co to. Chciałbym dodać ze w miarę zapotrzebowania ramu przez programy superfetch go skutecznie zwalnia ;] Włączając grę i uruchamiając menadżer zadań możemy to zaobserwować np po wyłączeniu gry :slight_smile: Zwolnione jest dużo pamięci i stopniowo jest rezerwowana ;]

Szczegółowo opisane tutaj: http://blogs.technet.com/plitpromicroso … /pami.aspx

Nie chodzi mi o superfetch. Gdybym nawet to wyłączył, to i tak Vista zużywa więcej pamięci. Mogę śmiało napisać, że marnuje, bo nie wiem co daje w zamian. XP chodzi wyraźnie szybciej. Gry chodzą o jakieś 5-10% lepiej. WinRAR tak samo. WinAVI również. Mam dylemat: wolna VIsta, która wykorzysta potencjał komputera, czy szybki XP, który go nie wykorzysta. Chyba jednak XP.

Co do gier chciałbym zakończyć ten mit :slight_smile:

http://www.egielda.com.pl/forum/index.p … opic=14383

Jak gra jest kiepsko napisana to gorzej chodzi. Vista stawia nowe wymogi co do jakości gier.

Jeśli chodzi o 2008 to cieżko tam cokolwiek zainstalować, więszkość rzeczy wymaga zezwolenia, po za tym jest tam dużo usług serwerowych które ciągną sporo RAMu, co prawda jest program dzięku któremu możemy odpalić interfejs Aero, ale wydajność Server jest raczej większa na prawdziwym Serwerze.

powiem tak osobiscie nie spotkalem sie z czyms takim jak tu napsailes.

kiedys jechalem na windows 2003 caly czas(1000% razy lespzy i wydajnieszy,mniej awaryjny niz xp)

poznije mialem win 2008 server rc0 pozniej rc1 pozniej wersje enterprise rtm i we wszystkich pieknie wszystko smiga.nie m zadnyc problemow z multimediami,programami,ani sterami.

chodzi nieznacznie lepiej niz vista.

fakt faktem ze trzeba troche wylaczyc niepotrzebnych rzeczy ale to nic trudnegogo ani nie zajmuje duzo czasu.

mialem tez wersje 64 bit windows 2008 ale niesety moja karta tv nie posiada sterow pod 64 bity.

teraz osobiscie siedze na vista sp1 ultimate trial na rok i tez nie narzekam ale windows 2008 byl jedak bardziej dopracowany.polecam goraca

a do kolegi ktory uwaza ze uac ochroni go przed plaga wirow itp to rzycze szczescia.ja osobiscie to wylaczaam,bo mam dobrego firewall, +nod32+ad-aware 2008+ czasem prevxcsi i nic zaden syf nie pakuje sie,a nie musze za kazdym razem przycskiac ok na zgode zeby uruchomic to czy tamto.

To nie jest program do odpalenia Aero - wchodzisz w Menadżera serwera i dodajesz dodatki. Żadnych zezwoleń nie ma (UAC jest po włączaniu) wszystkie programy działają (których ja używam) nie ma z niczym problemu po starcie bierze 800mb pamięci (64 bitowy) i chodzi bardzo szybko. Wystarczy powyłączać odpowiednie usługi i jest ok więc nie wypisuj bzdur jonek29 , bo pewnie gdzieś się naczytałeś a ja z tego korzystam więc wiem jak jest.

Ja proponuje koledze do czytać przed czym tak naprawdę chroni UAC. Z wyłączonym UAC wszystko robimy z prawami roota a UAC podnosi uprawnienia tylko w razie potrzeby. Było wiele razy tłumaczone na konferencjach itp. To że program prosi o zgodę to wina programistów, niby dlaczego program ma pracować z przywilejami roota?

Nie nigdzie się nie naczytałem tylko sam to testowałem, miałem system najpierw na virtualu a potem na normalnym systemie, składałem także serwer HP ProLiant z oprogramowaniem Win Serv 2008 Enterprise więc wiem wystarczają dużo na temat tego systemu.