Win XP 32 czy 64 bit?

Witam

Kupiłem laptopa z procesorem AMD Semptron 3400+ 64 bit, 512MB RAM i teraz się zastanawiam czy lepiej zainwestować w Windowsa XP 64bit czy 32bit. Jakie są różnice, czy nie ma problemów z uruchamianiem aplikacji 32 bitowych na Windowsie 64bit? Z góry dziękuje za każda poradę :slight_smile:

Z programami 32 bitowymi problemu nie powinno być.Wydajność powinna podskoczyć w aplikacjach 64 bitowych.Tutaj daje ci z Wikipedi:Mimo, że przyszłość techniki komputerowej należy do 64-bitowych systemów operacyjnych, istnieje jeszcze pewna liczba kwestii, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o instalacji takiego właśnie systemu.

* Kompatybilność sterowników - niektórzy producenci sprzętu nie przygotowali jeszcze 64-bitowych wersji sterowników do swoich urządzeń.

o Rozwiązanie - należy poczekać i pobrać uaktualniony sterownik, gdy tylko będzie on dostępny, skorzystać z nowszej wersji problematycznego urządzenia, lub nie używać go wcale.

* 32-bitowe rozszerzenia (głównie Windows Explorera) nie działają, gdyż 32-bitowe programy nie mogą korzystać z zasobów 64-bitowych bibliotek i odwrotnie. Dzieje się tak na przykład podczas prób korzystania z menu kontekstowego aplikacji typu zip.

o Rozwiązanie - polecenia menu kontekstowego mające wyłącznie uruchomić polecenie skojarzone z określonym typem pliku można dodać ręcznie, korzystając z programu regedit.

o Rozwiązanie - proste polecenia menu kontekstowego, mogące dotyczyć pliku dowolnego typu, można dodać w podmenu “Wyślij do…” (proste rozwiązanie).

o Rozwiązanie - dostępna jest 32-bitowa wersja programu Explorer. Jednym ze sposobów jest utworzenie skrótu do katalogu

%windir%\syswow64\explorer.exe /separate,C:\

  • Uwaga - możliwe jest korzystanie z 32-bitowej wersji Explorera jako powłoki domyślnej, ale program zamknie się awaryjnie podczas próby komunikowania się z wymiennymi urządzeniami, takimi jak dysk USB.

o Rozwiązanie - wiele aplikacji pojawia się w alternatywnej wersji 64-bitowej. na aplikacjach korzystających z rozszerzeń Explorera spoczywa jeszcze większa presja aktualizacji do nowej technologii. Należy po prostu poczekać na nową wersję programu, lub skorzystać z tytułu alternatywnego.

* Nie można uruchomić 16-bitowych komponentów większych aplikacji.

o Rozwiązanie - należy używać dwóch systemów operacyjnych, lub uruchomić system 32-bitowy (albo 16-bitowy) jako wirtualny. Większość starych gier daje się uruchomić pod kontrolą programu DOSBox.

Dzięki ale Wikipedie już przestudiowałem :wink: chodziło mi raczej o to jak sprawa wygląda w praktyce :slight_smile: bo to co piszą producenci różnie wygląda w praktyce :smiley:

W praktyce nie ma wersji 64-bit po Polsku.

Brak sterów np do modemu sagem f@st 800