Win Xp Pro. OEM

Chce sobie kupić Windowsa Xp Professional i właśnie nie wiem czym się różni wersja OEM od takiej normalnej. Czytałem na necie i w szukajce patrzyłęm ale nie było nic konretnego. I czy jeżeli kupie sobie i zainstaluje na moim obecnych sprzęcie i np. za miesiąc kupie sobie nowego kompa to mogę na nim zainstalować tego windowsa?

nie :stuck_out_tongue:

wersja oem jest przypisana do płyty głównej i przy kupnie nowego kompa (a nawet zmianie płyty gł.) należy kupić nowy windows :stuck_out_tongue:

a wersja box może być instalowana na różnych komputerach ale niemoże być zainstalowana na kilku komputerach w tym samym czasie

a jeszcze czym się różni np.

http://allegro.pl/item143694304_windows … l_oem.html

od

http://allegro.pl/item143913804_windows … azja_.html

W wersji box dostajesz eleganckie pudełeczko + instrukcję a w wersji oem dostajesz tylko płytkę w zwykłym opakowaniu. To ako dodanie drobne. A pozatym to co napisał user author_vision.

Ale każda wersja Windowsa xp prof. jest przypisana do płyty głównej na któej się go zainstaluje pierwszy raz?

każda wersja OEM

wersje BOX można instalować na różnych komputerach

ale niemogą być zainstalowane w tym samym czasie na więcej niż jednym kompie

To jest fragment licenji oem dla windows xp home sp1

jak sadze oznacza to ze mozna aktywowac win oem na nowej plycie gł

mylące jest zdanie takze pochodzace z tej samej licencji:

Jesli dobrze rozumiem zdanie dotyczy komputerów zakupionych z zainstalowanym systemem win xp oem

Poprawcie mnie jesli sie myle…

sprawa wyglada tak, kupujesz wersje OEM ktory przypusje sie do płyty głownej, jak ją wymienisz dzwonisz do MS i dokonujesz nowej aktywacji z uprzednio nowym wygenerowanym cd-keyem

ten “mit” o tym że sie nie da że to nielegalne itp. to tylko teoria, praktyka jest taka jak opisałem…

AZPR dobrze pisze :slight_smile: Pytalem sie w sklepie o to gdyby plyta poszla na druga strone to powiedzieli mi dokladnie to samo co napisal wyzej kolega.

Choc w licencji oem jest tak ze nie mozna sprzedawac osobno a kazdy sprzedawca proponuje oema od reki, nie trzeba brac czesci zadnej z nim :slight_smile:

zależy z czym kupisz ten oem bo jeśli z myszka lub klawiaturą jak jak to zrobiłem to zmieniam tylko sprzęt a klawiatura stara :wink:

Kiedyś było tak (w Polsce wg MICROSOFT)

  • OEM TYLKO z nowym kompem

Póżniej: OEM - z urządzeniem/podzespołem NIEZBĘDNYM do uruchomienia kompa

Teraz można kupić Windę OEM normalnie

Co do aktywacji OEM: rzeczywiście przypisuje się do płyty głównej, ale MICROSOFT już nie jest tak rygorystyczny jak jeszcze rok temu - możesz wymieniać płytę kilka razy a aktywacja (na starym kluczu) przejdzie

WESOŁYCH ŚWIĄT